Wystawy

Wystawy
 

 

Galeria "Gardzienice" działa przy Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice" od roku 1997.

Główną przestrzenią wystawienniczą Galerii "Gardzienice" jest labirynt piwnic przy ulicy Grodzkiej 5a w Lublinie (Stare Miasto).

Multimedialne wystawy organizowane są również w kompleksie pałacowo-parkowym w Gardzienicach.

W latach 2000-2004 kuratorem wystaw była Monika Kubat.

Następnie współpracowali z Galerią m.in. Katarzyna Porczak i Krzysztof Bartnik.

Od roku 2008 kuratorem wystaw jest Zuzanna Zubek-Gańska.

 

Kalendarium wystaw Galerii "Gardzienice" w latach 2009-2017 (*wcześniejsze lata - w opracowaniu):

 

2019

 

 

19 września - 11 października
Wernisaż Bursztynowy Trójkąt- Magiczny Symbol Unii

15 sierpnia - 14 września
Wystawa "Miodem płynące" - Stanisław Brach

 

 27 czerwca - 12 lipca
"SZEPTUCH a - Natura to źródło kobiety"
 

9 maja - 3 czerwca 

Wystwa prac  Jarosława Koziary oraz Franciszka Żbika  "Wszystko jest jednością" 

 

 

4 kwietnia - 26 kwietnia

Wystawa obrazów Rafała Ereta "NOKTURNUM III"

 

 

14 marca - 31 marca

Wystawa  obrazów Andrzeja Cwaliny TRIBUTE TO FANGOR

 

7 luty - 4 marca

Wystawa  obrazów JULITY MALINOWSKIEJ "RELOKACJE"

 

17-31 stycznia

Wystawa rysunków "Zwierzyńczyk" Adama Sarana

 

 

 

2018

24 października

Prezentacja filmu "Przestrzenie Fangora"

18 października

"Coraz bliżsi chwili, która zmieni nas w tchnienie" 

Wojciech Fangor z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w obiektywie Bogdana Sarwińskiego.

20 września - 12 października

Wernisaż wystawy Agnieszki Wójtowicz - "Człowiek tłumu.Miasto"

29 sierpnia

Wernisaż wystawy- V Międzynarodowe Spotkania Ze Sztuką

01 czerca

Wystawa malarstwa Marty Kunikowskiej-Mikulskiej "Dusze Polne"

19 kwietnia

Wystawa malarstwa Jacka Wojciechowskiego - TRZY PEJZAŻE 

02 - 30 marca

Katarzyna Adamek - Chase Planetarium - wystawa malarstwa - Za pomocą prezentowanych obiektów, Katarzyna Adamek-Chase na naszych oczach analizuje szereg istotnych zagadnień, które w symbolice swej sięgają wgłąb pytań o cywilizację i jej naturę.

 

2017

 

19 października

Agata Kosmala Ślady - wystawa malarstwa

 

wrzesień 2017

Międzynarodowe spotkania ze sztuką – Lublin 2017

 

Kontynuacja spotkań z 2014, 2015 i 2016 r. nawiązująca do odbywających się w latach 70-tych Lubelskich Spotkań Artystycznych, które były miejscem wymiany interdyscyplinarnych doświadczeń artystycznych. Do udziału w plenerze zaprosiliśmy 14 artystów plastyków z Polski i z zagranicy. Zaproszeni artyści uwiecznili na płótnie walory estetyczne i krajobrazowe naszego miasta. P . Międzynarodowe spotkania ze sztuką – Lublin 2017 to kontynuacja spotkań z 2014, 2015 i 2016 r. nawiązująca do odbywających się w latach 70-tych Lubelskich Spotkań Artystycznych, które były miejscem wymiany interdyscyplinarnych doświadczeń artystycznych. Do udziału w plenerze zaproszono 14 artystów plastyków z Polski i z zagranicy.

 

24 lutego - 24 marca 

Wystawa Katarzyny Hołdy Kora / Persefona - W projekcie artystka kontynuuje pracę nad mitem o Demeter i Persefonie. Do tej pory tworzyła lalki, przedstawiające boginie, między innymi właśnie te dwie. Jednak nie wyczerpała wtedy tematu (teraz zresztą też nie). Artystka próbuje zastanowić się głębiej, kim są te boginie, jaką drogę wskazuje każda z nich.

12 stycznia - 10 lutego

Wystawa Agnieszki Wójtowicz Przestrzeń Miasta. Kolory - trzecia odsłona cyklu obrazów poświęconych Lublinowi. Dwanaście wielkoformatowych obrazów nawiązuje do historycznego, industrialnego charakteru miasta. W tych pracach dominuje kolor. Każda z nich to jeden odcień wybrany z ogromnej palety barw. Wszystkie prace zarówno razem jak i oddzielnie są jedną całością.

 

2016

6 października - 18 listopada

Wystawa "(NIE)REALNE" Michaliny W. Klasik

 

4 - 23 czerwca

Wystawa malarstwa na jedwabiu Okamgnienie Katarzyny Porczak, Zygmunta Łukasiewicza i Aliny Bloch. Wystawa zawierała najnowsze kompozycje jedwabne Aliny Bloch, Katarzyny Porczak oraz Zygmunta Łukasiewicza, artystów związanych z Warszawską ASP, którzy w swoich działaniach na jedwabiu stale podejmują praktykę doświadczania z materią. Czynność ta jest czymś z pogranicza magii i racjonalności, która otwiera drogę do doświadczania koloru, światła i gry z trzecim wymiarze.

 

14 kwietnia - 4 maja

Wystawa Magdaleny Wdowicz - Wierzbowskiej Po prostu męża mi brakuje; Spotkanie z Wdowami oraz Tata. Na wystawę składały się będą zdjęcia obrazujące spotkania Artystki z kobietami, które straciły swoich mężów. Projekt fotograficzny "Tata"-  jest to projekt niezwykle głęboki, ujmujący. Ściśle koresponduje z projektem "Po prostu męża mi brakuje; Spotkania z wdowami".

 

10 marca - 10 kwietnia

Wystawa malarstwa i rysunku Andrzeja Strumiłło.

 

4 lutego - 23 lutego

Wystawa "Ulotność" Włodzimierza Dawidowicza.


7 stycznia - 1 lutego

Wystawa malarstwa Seweryna Jańskiego "Dym i minerał" - prace artysty prezentują rzeczywistość złożoną z przeciwstawnych elementów – lotnych i przemijających oraz twardych i stałych – jak dym i minerał.

 

2015

10 grudnia - 4 stycznia 2016

wystaw malarstwa Agnieszki Wójtowicz "W scenerii miasta; Dokąd".

relacja: https://www.youtube.com/watch?v=BgkOUfsJdeo&feature=player_embedded

 

22 października - 4 grudnia

Wystawa malarstwa SENSY / BYTY / MARY Jana Kantego Pawluśkiewicza - ekspozycja wcześniejszych obrazów, pochodzących z cykli: KRAJOBRAZY, FAKTY I LUDZIE, WĘDRÓWKI PO MORZU CZERWONYM, ŚCIANY, OGRÓD JOZAFATA oraz SENSY BYTY MARY.

 

17 września - 15 października

Wystawa fotografii "Kontakt" Macieja Cieślaka - Na wystawie zaprezentowano nietuzinkowy i jedyny w swoim rodzaju cykl fotograficznych portretów obrazujących osoby z Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Pucku.

 

13 sierpnia - 10 września 2015

Wystawa malarstwa "Korzenie". Karolina Matyjaszkowicz

 

Luty 2015 - Kwiecień 2015

Wystawa malarstwa "W Głębi" Karoliny Jarosławskiej oraz Klaudii Ka

Karolina Jarosławska maluje przyrodę poszukując w jej otoczeniu wewnętrznego spokoju. Przebywając pośród obrazów zagłębiamy się w abstrakcyjne i rytmiczne wyobrażenie lasu, rzeki czy morza.
Klaudia Ka podejmuje inny aspekt tematu poszukując spokoju wewnątrz siebie, a obrazy powstałe w snach przedstawiają las i zamieszkujące go istoty. To co w nas zwykle zmienne i eteryczne nabiera realistycznych form.

 

Styczeń 2015

Wystawa malarstwa Karola Karwowskiego "Labirynty"

W malarskiej twórczości Karola Karwowskiego topos labiryntu pojawia się już w cyklu zapoczątkowanym w 2010 roku, a opatrzonym tytułem: Znaki, kody, labirynty. Artysta stosuje tutaj oryginalne podobrazia z płyty paździerzowej; co też przynosi pewne symboliczne konsekwencje. Podłoże to bowiem swą formą niejako wręcz prowokuje skojarzenia z chaosem materii, z aleatorycznym czynnikiem istnienia. W rojowiskach monochromatycznych, nerwowo „fluktuujących”, naturalnych form pojawiają się jednak  linie proste i figury-znaki, krzyże i kwadraty wprowadzające element sacrum, sugerujące istnienie jakiejś absolutnej geometrii, pierwotnego ładu.

 

2014

Listopad 2014 - Maj 2015

Wystawa fotogramów "Tętno Majdanu" Ołeksieja Karpowycza

 

Fotogramy OŁEKSIEJA KARPOWYCZA przedstawiają wydarzenia kijowskiego MAJDANU widziane z osobistej perspektywy wrażliwego autora.Zdjęcia zostały wykonane na Placu Niepodległości w Kijowie w miesiacach listopad 2013 - marzec 2014. Fotogramy pokazują wydarzenia Rewolucji Godności: od pierwszych pokojowych akcji do końca aktywnych działań.

 

 

Listopad 2014 - Styczeń 2015

Wystawa rzeźby Jarosława Pajka

Tytuł wystawy to "Dialog". Wystawa odnosi się do tematu drogi krzyżowej.

W sztuce temat Drogi Krzyżowej funkcjonuje od dwóch tysięcy lat, podejmowało go wielu artystów na całymświecie. Zamiarem Jarosława Pajka było ukazanie tematu Drogi Krzyżowej w taki sposób, aby poprzez możliwie prostą formę uwaga widza została skupiona na doznaniach duchowych i prowokowała do refleksji.  Artysta ukazał przedstawienie wybranych stacji w sposób niekonwencjonalny, a zarazem sięgający po tradycyjny rzeźbiarski. Wszystkie prace zostały wykonane w granicie. Rzeźby są próbą konfrontacji z powszechnie znaną ikonografią Drogi Krzyżowej. Jest to również propozycja odejścia od schematów na rzecz przemyślanego symbolu-znaku, będącego osobistym kodem zawartych w nim treści.

 

Październik - Listopad

Wystawa malarstwa Michała Minora.

Artysta NIŻEM OBYWATELSKIM (w skrócie N.O) nazwał określany tak przez tworce stan ludzkiej świadomości, postawę, zachowanie, wpisujące  się w poznawcze sposoby ujmowania wartości. N.O obejmuje swą definicją narracje zawarte w obrazach namalowanych przez Michała Minora w latach 2011-2013.

 

Październik - listopad

Wystawa "Fragile? / Kruche?"

Na wystawę składały się prace 4 artystek: Alicji Kupiec, Oliwii Beszczyńskiej, Sigrid Espelien (Norwegia), Petro Svobody (Australia), które zmierzyły się z tematem filiżanek, zębów, izolatorów i muszli klozetowych, udowadniając, że porcelana ma wiele twzarzy choć w sztuce zdaje się przeważać jej delikatny, ulotny charakter. Wystawa współorganizowana z Otwartą Pracownią Sławomira Tomana.

 

Maj

Wystawa "Człowiek: ciało - umysł - egzystencja"

wystawa współorganizowana przez: Galerię im B. Słomki (KUL), Wydział Artystyczny UMCS i Galerię Gardzienice.
 

kwiecień – maj

Wystawa rysunków Piotra Kmiecia "Natura Natury"

Wystawa opatrzona tytułem Natura natury stanowi kompilację dwóch cykli rysunkowych powstałych w latach 80., a inspirowanych przyrodą parku nałęczowskiego. Ekspozycja ta - będąca również wynikiem poszukiwań Artysty w materii archetypowych form, swoistego sacrum geometrii - można traktować zarazem jako aneks do retrospektywnej prezentacji jego malarstwa, która gościła w 2013 roku w przestrzeniach Muzeum Lubelskiego na Zamku oraz krakowskiego Pałacu Sztuki.

 

marzec - kwiecień

Wystawa Pawła Żaka "Fotografie"

 

styczeń - luty

Wystawa Katarzyny Hołdy "LALKI"

 

2013

listopad - grudzień

Wystawa "Kaligrafia/ De Calligraphia Latina" Franciszka Starowieyskiego

 

październik – listopad

Wystawa malarstwa Marii Wnęk "Jej wszyscy świeci”

 

październik

Wystawa Ann Karin Myklebostad "Błękitne źródła".

 

Wrzesień

Wystawy towarzyszące Festiwalowi Otwarcia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", eksponowane w pałacu, spichlerzu oraz w przestrzeniach otwartych w Gardzienicach:

- Wystawa Miry Żelechower – Aleksiun

- Wystawa zbiorowa artystów, którzy prezentowali swoją twórczość w Galerii "Gardzienice". Wyeksponowano na niej plakaty operowe i teatralne Rafała Olbińskiego, kaligrafie Franciszka Starowieyskiego, malarstwo japońskie Sensui Oikawy – Mistrzyni Kaligrafii Japońskiej, fotografie Macieja Cieślaka, zdjęcia Zdzisława Beksińskiego, malarstwo i rzeźby Henryka Musiałowicza, obrazy Miry Żelechower-Aleksiun, etniczne wycinanki Elżbiety Majewskiej-Hernandez oraz prace Grażyny i Bogdana Markowskich.

- Wystawa kostiumów teatralnych proj. Abdel Farrah, z kolekcji Sistovari/Thiasos Theatre

- Wystawa "Homo Homini Liber" wydawnictwa Homini

- Wystawa rzeźb Adama Myjaka

- Wystawa prac pochodzących z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

- Wystawa malarstwa Grażyna i Bogdan Markowscy

- Wystawa prac Ann Karin Myklebostad

- Wystawa fotografii Krzysztofa Bielińskiego

- Wystawa prac Christiny Papageorgiou

- Ekspozycja wykopalisk archeologicznych wydobytych przy odbudowie kompleksu pałacowego w GARDZIENICACH

- Ekspozycja projektów architektonicznych prof. Jerzego Uścinowicza

 

czerwiec – lipiec

Wystawa "Henryk Musiałowicz/Odnowa/ - Maciej Cieślak/Od nowa/". Wystawa rzeźby i malarstwa Henryka Musiałowicza oraz fotografii Macieja Cieślaka. Była to wystawa premierowa.

 

maj  – czerwiec

Wystawa Mistrzyni Kaligrafii Japońskiej Sensui Oikawa "Habataki". Wystawa połączona z warsztatami.

 

kwiecień – maj

Wystawa miedziorytów i plakatów Eugeniusza Geta – Stankiewicza. Zaprezentowane na wystawie prace pochodziły ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz z kolekcji Galerii Sztuki Platon/Wrocław

 

Marzec

Wystawa wycinanek artystycznych Elżbiety Majewskiej – Hernandez "Wewnętrzny Pejzaż"

 

luty - marzec

Wystawa grafiki i malarstwa greckiego artysty Andreasa Kolovosa  "Labirynty Emocji"

 

styczeń - luty

Wystawa Aleksandry Radczenko "Tylko Fotografia"

 

styczeń - luty

Wystawa  grafiki Marii Koldryn "Faktury Ziemi"

 

2012

grudzień - styczeń 2013

Wystawa  malarstwa i rzeźby Grażyny i Bogdana Markowskich "Droga". Wystawa z okazji 40-lecia pracy twórczej artystów. Na wystawie zaprezentowano zbiór obrazów P. Grażyny Markowskiej oraz zespół rzeźb wykonanych przez P. Bogdana Markowskiego

 

październik – listopad

Wystawa Fotografii Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, własność Anny i Piotra Dmochowskich. Wystawa połączona została z licznymi projekcjami multimedialnymi

 

wrzesień

Wystawa malarstwa Alicji Stankiewicz - SPECULA

 

sierpień

Wystawa "Lśnienie" Sensui Oikawy, Mistrzyni Kaligrafii Japońskiej z Tokio

 

lipiec - sierpień

Wystawa fotografii Andrzeja Maciejewskiego "Garden of Eden" i "Weather Report'. Wernisaż wystawy miał miejsce 6 lipca 2012

 

czerwiec - lipiec

Wystawa "Trzynaście obrazów z Drogi do wolności". Prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu

 

kwiecień - maj

Wystawa Niebiańska Pasja Doroty Lampart. Prace z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie

 

luty - marzec

Wystawa Franciszka Starowieyskiego "sen o teatrze". Grafiki, rysunki, szkice, projekty z kolekcji P. Teresy Starowieyskiej

 

 2011

grudzień - styczeń 2012

Wystawa malarstwa na szkle Joanny Pawłat "Pokój z widokiem"

 

grudzień - styczeń 2012

Wystawa ceramiki Oliwii Beszczyńskiej "Down to Earth"

 

październik – listopad

Wystawa Kolekcji Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wystawa zbiorowa: Katarzyna Kobro, Jerzy Jarnuszkiewicz, Gustaw Zemła, Barbara Zbrożyna, August Zamoyski, Jacek Waltoś, Franciszek Strynkiewicz, Adolf Ryszka, Antoni Rząsa, Stanisław Radwański, Adam Procki, Andrzej Pawłowski, Antoni Janusz Pastwa, Sławoj Ostrowski, Adam Myjak, Józef Łukomski, Stanisław Kulon, Tomasz Kawiak, Jan Kucz, Alfons Karny, Krystian Jarnuszkiewicz, Bronisław Chromy, Władysław Hasior, Barbara Falender

 

wrzesień

Wystawa "Kurz ZEN", Nyogen Nowak - malarstwo Zen, Ewa Hadydon - malarstwo ezoteryczne

 

czerwiec - lipiec

Wystawa Japońskiej Mistrzyni Kaligrafii z Tokio Sensui Oikawy "Pisane sercem". Wystawa połączona z bezpłatnymi warsztatami kaligrafii japońskiej

 

maj - czerwiec

Wystawa znanego międzynarodowego autora plakatów teatralnych, Rafała Olbińskiego "Plakaty/Rysunki".  Plakaty i rysunki pochodziły z prywatnej kolekcji Artysty, który uroczyście otworzył wernisaż

 

marzec - kwiecień

Wystawa fotografii Macieja Cieślaka "Bajka Masajska. Podróż inicjacyjna"

 

luty - marzec

Wystawa prac Stasysa Eidrigeviciusa "Smutki". Prace z kolekcji prywatnej artysty oraz ze zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu

 

2010

grudzień - styczeń

Wystawa malarstwa Weroniki Karwowskiej "Portrety i Lustra"

 

październik – listopad

Wystawa prac rysunkowych "W krainie różności Edmunda Monsiela". Prace z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

 

wrzesień – październik

Tadeusz Kantor oraz Dietmar Bührer "Wielopole, Wielopole", "Umarła Klasa" w rysunku Tadeusza Kantora i w fotografii Dietmara Bührera. Prace z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi oraz z prywatnych zbiorów Dietmara Bührera

 

lipiec

Wystawa prac malarskich z okazji 118 Urodzin Brunona Schulza

 

czerwiec - lipiec

Jadwiga Kiciak "Koronkowa Robota; Obrazy i Rysunki"

 

maj - czerwiec

Wystawa Stanisława Ignacego Witkiewicza a także innych artystów, "Witkacy i inni". Prace z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz z kolekcji Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

 

kwiecień

Wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego "Oczekiwanie na muzykę", "Portrety", "Rykowiska"

 

luty - marzec

Wystawa malarstwa afrykańskiego "Tingatinga". Obrazy ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie 

 

 2009

listopada – styczeń 2010

Premierowa wystawa fotografii Mikołaja Grynberga "Dużo Kobiet"

 

wrzesień - październik

Wystawa Zdzisława Beksińskiego "Rysunki". Rysunki wypożyczone zostały z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

 

lipiec - sierpień

Wystawa malarstwa Katarzyny Gawłowej ze wsi Zielonki. Obrazy zostały wypożyczone z Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie

 

maj - lipiec

Wystawa Nikifor, Kashinath Chauhan "Dwa oblicza prymitywizmu w sztuce". Wystawa malarstwa i rysunku Nikifora z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie oraz prac Kashinatha Chauhana ze zbiorów Krzysztofa Krauzego

 

marzec - kwiecień

Wystawa malarstwa i fotografii Andrzeja Bieńkowskiego "Muzyka Odnaleziona Muzykanci"

 

luty - marzec

Wystawa malarstwa Marka Sobczyka "Psycho/somo/socjo - analiza w Lublinie"

 

 

Aktualne wystawy: Aktualności

 

 
 

Galeria

Do pobrania

 
 

Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych
założony, budowany i prowadzony
przez Włodzimierza Staniewskiego

 
Wydarzenia SpecjalneMapa serwisuBIP

Copyright © 2013 - 2020 by Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice | Realizacja JMC

 
 
 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij X