Kalejdoskop

- uczestnicy 2019
 

Teatr Inwencja
Dzielnicowy Dom Kultury SM Czechów w Lublinie

Spektakl „Dobre Wieści”
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Piątek, 25.05.2019r., godz. 13.30 / Spichlerz
Reżyseria: Katarzyna Szczepaniak

Scenariusz: Katarzyna Szczepaniak


O spektaklu 

"Dobre Wieści" to spektakl trochę o medialnym świecie, który serwuje nam dziś sensacyjne, krwawe newsy jako najbardziej atrakcyjne kąski, przynoszące najwyższą oglądalność. 

Trochę o walce dobra ze złem. Trochę o cierpieniu, jakie dotyka rodziców ciężko chorych dzieci. O transformacjach, jakie dokonują się w nas pod wpływem refleksji nad życiem i śmiercią. Stawiamy niejako widzowi pytania: "Dlaczego dobre wieści gorzej się sprzedają? Czy są nudne? Czy ich potrzebujemy? Czy potrafimy dostrzegać dobre wieści we własnym życiu?"  Rzecz tyczy się wydawnictwa pewnej gazety. Pewnego dnia redaktor nagle "zmienia front" i zamiast "krwawych wieści" oczekuje od swoich pracowników czegoś całkiem odwrotnego. Dziennikarze są zdezorientowani, ale dosyć sprawnie odnajdują się w nowej sytuacji. W spektaklu świat rzeczywisty miesza się z tym metafizycznym, niewidzialnym dla ludzkiego oka. Pojawiają się anioły i diabły. Ich walka o duszę nie znajduje ostatecznego rozstrzygnięcia, bo "nie łudzimy się, że jedna interwencja wystarczy". Nie brakuje tu także ciekawych dialogów i piosenek, które dopełniają całość.

O teatrze

Zespół "Inwencja" działa od niespełna trzech lat. Jego skład zmieniał się na przestrzeni tego czasu, jednak pięć osób, które aktualnie wchodzą w jego skład, było związanych z grupą w zasadzie od początku jej istnienia. Grupa ma na swoim koncie dwa spektakle i jedną etiudę. Obecnie pracuje nad kolejnym przedstawieniem, którego premiera odbędzie się w czerwcu br. Członkowie Teatru "Inwencja" to osoby w wieku od 13 do 18 lat. Łączy je chęć robienia czegoś ponad... ponad to, co na co dzień. Obecnie w skład grupy wchodzi osiem osób. Sześć dziewcząt i dwóch chłopaków.

Teatr DDS ATĎ

Artystyczna Szkołą Podstawowa w Žiar nad Hronom – Słowacja

Spektakl „Smutek za Johnem Lennonem”
Czas trwania spektaklu: 30 min.
Piątek, 24.05.2019r., godz. 14.30 / Carmina
Reżyseria: Peter Luptovsky

Scenariusz: Peter Luptovsky


O spektaklu 

Głównym bohaterem spektaklu „Smutek za Johnem Lennonem” jest stalowa kula z rewolweru, która “chodzi” po świecie.... szuka kogoś do zabicia.... po drodze spotyka muzykę, gwiazdy.... Mówi im, że jest potrzebne niszczyć i zabijać. John Lennon tego nie zauważa... komponuje muzykę (z przyjaciółmi z The Beatles), mówi o spokoju, rewolucji, miłości... Kula niestety na końcu “spotyka” i zabija Johna Lennona.

O teatrze

Zespół teatralny ATĎ pracuje w Artystycznej Szkole Podstawowej w mieście Žiar nad Hronom. Szkoła ma ponad 50 lat, a od 30 lat w szkole działa teatr. Dzieci poza zajęciami teatralnymi, uczą się ruchu i recytacji. Członkowie teatru prezentują swoje spektakle na Słowacji, ale także za granicą.

 

 

 

Teatr Absurdalni
Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim

Spektakl „Gdzie popadnie”
Czas trwania spektaklu: 30 min.
Piątek, 24.05.2019r., godz. 15.30 / Spichlerz
Reżyseria: Małgorzata Kowalczyk

Scenariusz: Małgorzata Kowalczyk


O spektaklu 

„Gdzie popadnie” to autorskie przedstawienie. Spektakl jest inspirowany  bajką „Wielki głód” Leszka Kołakowskiego i opowiada on o mechanizmach władzy. Stawia też pytanie o granice własnej wolności.  

O teatrze

Zespół powstał w 2017 roku. „Gdzie popadnie” to pierwsze przedstawienie zespołu. Za ten spektakl „Absurdalni” otrzymali w ubiegłym roku nagrody na Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych.

 

 

 

 

Teatr Satyry Zielona Mrówa
Bursa Szkół Artystycznych w Lublinie

Spektakl „Nuda, czyli może by tak coś zrobić”
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Piątek, 24.05.2019r., godz. 17.15 / Carmina
Reżyseria: Robert Kaczorowski

Scenariusz: Grzegorz Sławiński


O spektaklu 

Akcja spektaklu może toczyć się na peryferiach miasta, w jednej z jego dzielnic tzw. „sypialni”. Może toczyć się na balkonie jakiegokolwiek domu czy bloku, na wagarach, na wakacjach, po lekcjach, w poniedziałek czy w niedzielę, na wsi, w małym miasteczku, czy też w wielkiej aglomeracji, a jak wolicie to w opuszczonym domku w lesie. Celowo nie określamy jednoznacznie miejsca akcji, a stwierdzenie „idziemy do miasta”( w mieście jest podobno lepiej i  „dystyngowaniej”) traktujemy, jako normalne, potoczne, więc nie chcemy, aby widz wpadł w pułapkę tego, o kim ten spektakl na pewno nie jest. Nuda atakuje wszędzie i o każdej porze. Dzięki zgrabnie napisanej przez Grzegorza Sławińskiego sztuce, przedstawiamy nudę, nudę, która dotyka tylko wybranych. Nuda w naszej interpretacji, dotyczy pewnej, intelektualnej pustki, dotyczy tych, którzy nie potrafią odnaleźć czegoś dla siebie, nie mają żadnych zainteresowań, nie potrafią odnaleźć w sobie nic, bo nie chcą, bo nie mogą, a nie mogą, bo nie chcą. Czekanie na kogoś lub na coś, siedzenie, wypatrywanie, rozmyślanie, prowadzenie „rozmów” to jedyna recepta na życie. Mimo gorzkiej prawdy, staramy się w ciepły sposób pokazać śmiesznostki, niewiedzę, próżność i naiwność naszych bohaterek.

 

O teatrze

Teatr Satyry „Zielona Mrówa” powstał w październiku 2008 roku. Tworzą go wychowankowie Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie.Teatr Supeł
Dom Kultury w Rybniku - Boguszowicach

 

Spektakl „Jesteśmy dorośli... prawie”
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Sobota, 25.05.2019r., godz. 18.20 / Carmina
Reżyseria: Izabela Karwot

Scenariusz: Izabela Karwot i zespół


O spektaklu 

Spektakl „Jesteśmy dorośli, prawie…” to opowieść młodych ludzi o drodze jaką pokonują od dzieciństwa do dorosłości. Ich pragnieniach, trudnościach i lękach jakie im towarzyszą. Marzeniach o tym, jak będzie wyglądać ich przyszłość. Dorosłość, która ich nurtuje…przez jednych wyczekiwana, przez drugich odpychana, a nawet wypierana. Zadają sobie pytanie… czy są na nią gotowi…? Czy chcą dorastać…? A może już dorośli…? O cienkiej granicy pomiędzy dwoma skrajnie różnymi światami…

 

O teatrze

Zespół to młodzież gimnazjalno-licealna, która od lat bawi się w teatr. Zaczynali jako teatr Supełek. Teraz od dwóch lat tworzą pod nazwą Supeł. Teatr jest dla nich ogromną pasją.

 

 

 

Teatr Sokół
Wadowickie Centrum Kultury


Spektakl „Domino”
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Sobota, 25.05.2019r., godz. 15.30 / Spichlerz
Reżyseria: Michał Brańka

Scenariusz: praca zbiorowa inspirowana m. in. współczesną polską poezją i muzyką, zbiorami „Listów niezapomnianych” Shauna Ushera

 

O spektaklu 

„Domino” to efekt wspólnych inspiracji współczesną polską poezją i muzyką, ale przede wszystkim zbiorami „Listów niezapomnianych” Shauna Ushera. Listy – nie tylko te przeczytane, ale także samodzielnie napisane – stały się podstawą do szczerych, niespiesznych rozmyślań nad sobą oraz swoim najbliższym otoczeniem – rodziną. Twórczej pracy nad fabułą towarzyszyło natomiast pytanie: a co by było gdyby… wszyscy rodzice po prostu nagle zniknęli? W spektaklu, w dziwnych i tajemniczych okolicznościach tak właśnie się stało! Szalona grupa przyjaciół postanawia wyruszyć zatem w poszukiwania pełne niespodzianek, przemyśleń i odkryć! Przedstawienie jest charakterystycznym dla Sokoła połączenie humoru i refleksji, prowokujące do próby zadania sobie pytań: ile mamy w sobie z rodzica? Za co możemy mu być wdzięczni? Co naprawdę myśli sobie o nas rodzic? Czy… gdyby napisał do nas list, to co w nim by się znalazło? Spektakl jest kompilacją listów napisanych przez członków zespołu oraz fragmentów tekstów i utworów m. in.: Władysława Bełzy, Jarosława Borszewicza, Domowych Melodii, Janusza Korczaka, Macieja Musiałowskiego, Violetty Villas i innych. 

 

O teatrze

Teatr „Sokół” działa przy w Wadowickim Centrum Kultury od 1999 roku. Obecnie zrzesza uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy podczas spotkań nie tylko szlifują swój warsztat teatralny, ale też mają możliwość stworzenia własnego, wspólnego spektaklu od samych podstaw. „Sokoły” rozwijają swoją pasję poprzez pracę ze słowem i ciałem – uczą się świadomości i możliwości własnego ciała oraz poprawnej dykcji, emisji głosu, pracy nad scenariuszem, a także tworzą muzykę wykonywaną w spektaklach na żywo. W ostatnich latach zespół przeżył kilka teatralnych przygód oraz zdobył nagrody na Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych. 

  

Teatr W kieszeni
Węgorzewskie Centrum Kultury

Spektakl „Dziura”
Czas trwania spektaklu: 25 min.
Sobota, 25.05.2019r., godz. 16.30 / Carmina
Reżyseria: Marta Niedziółka

Scenariusz: Marta Niedziółka i zespół


O spektaklu 

Spektakl „Dziura” to projekt autorski. Małomiasteczkowa codzienność, czy rzeczywistość widziana w krzywym zwierciadle? Opowieść o odrzuceniu, czy historia szukania swojej drogi? Spektakl jest wynikiem obserwacji życia małego miasta, którego jesteśmy mieszkańcami, postrzegania odmienności w małej społeczności. Część spektaklu jest wynikiem warsztatów z Teatrem Krzyk. Za spektakl grupa otrzymała nagrody na Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych.

O teatrze

Teatr „W Kieszeni” działa w Węgorzewskim Centrum Kultury od 15 lat. Część obecnych członków zespołu rozpoczynała swoją pracę w grupie jako sześcio, siedmiolatki. Grupa od kilku lat tworzy autorskie spektakle, które prezentuje na wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach teatralnych, ale również dla lokalnej społeczności. Grupa cały czas poszukuje nowych rozwiązań inscenizacyjnych. Zespół fascynuje ruch, gest, mimika jako silny środek wyrazu artystycznego.

 

 

 

Teatr Kaprys M
Dom Kultury w Łapach

Spektakl „Zielona...”
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Sobota, 25.05.2019r., godz. 17.30 / Spichlerz
Reżyseria: Adam Karasiewicz

Scenariusz: adaptacja tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - Adam Karasiewicz


O spektaklu 

Czy przepełnione absurdem teksty „Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego nadal śmieszą i czy zawarta w nich satyra pozostaje nadal aktualna? Na tak postawione pytania odpowiedzią może być spektakl „Zielona”, który prezentuje scenki mistrza lldefonsa w nowej odsłonie.

 

O teatrze

Teatr Kaprys licznie utytułowana grupa teatralna działa już od ponad 20 lat. Jest to grupa młodych osób pełnych teatralnej pasji, która jeździ po całej Polsce i odnosi wiele sukcesów na Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych.

Teatr Wyjście
Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli

Spektakl „Na Laszki”
Czas trwania spektaklu: 30 min.
Piątek, 25.05.2019r., godz. 18.30 / Carmina
Reżyseria: Krzysztof Czubak  

Scenariusz: Krzysztof Czubak


O spektaklu 

„Na Laszki w reż. K. Czubaka jest przedstawieniem, które dopełnia próbę odpowiedzi na pytanie(...) o to, czy potrafimy – my kobiety, wyzwolić się a może raczej wyzwalać się z kulturowych ról, w które ubiera nas społeczeństwo i w które również same wchodzimy egzystując w danych nam czasie i przestrzeni. Mam tu na myśli również role bardzo prywatne, uwarunkowane naszym rodzinnym pochodzeniem, i naszymi prywatnymi wyborami. To nie jest spektakl o grzecznych dziewczynkach ani romantycznym śnie nocy letniej. Nie ma wprost w tym przedstawieniu także walczących feministek. Nie ma stereotypów, które próbuje nam zaszczepić czy wręcz wszczepić globalna ekonomia. (...) Ten spektakl jest niewygodny. Uwiera.” / dr Edyta Nieduziak

 

O teatrze

Teatr „Wyjście” powstał w 2007 roku, od początku mając na celu pobudzanie wyobraźni, kształtowanie wrażliwości i kultury języka młodych ludzi. Zespół składa się z młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i dorosłych pracujących pod okiem instruktora Krzysztofa Czubaka.

 

 

Teatr Z jednej gliny
Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu

Spektakl „Ile jest zagranic?”  
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Sobota, 25.05.2019r., godz. 19.30 /Spichlerz
Reżyseria: Aneta Ćwieluch

Scenariusz: Aneta Ćwieluch


O spektaklu 

Spektakl oparty jest na prozie Aglaji Veteranyi oraz tekstach własnych grupy. Cyrk, czyli miejsce artystów, staje się dla niektórych też schronieniem, przed tym co zostawiali. Wędrujący cyrk i dzieci z różnych stron świata, zadające sobie ciągle pytanie: czy to jest zagranica? W spektaklu można zobaczyć prawdziwą sztukę cyrkową, zdobytą z pomocą fachowców. 

O teatrze

Grupa istnieje szósty rok, ale każda premiera to inny skład. Zdobywa nagrody i wyróżnienia na Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych. Bardzo kocha, to co robi. 

 

 

 

 

 
 
 
 

Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych
założony, budowany i prowadzony
przez Włodzimierza Staniewskiego

 
Wydarzenia SpecjalneMapa serwisuBIP

Copyright © 2013 - 2020 by Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice | Realizacja JMC

 
 
 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij X