2016 – VI F.T.B.

VI Festiwal Teatrów Błądzących

27 – 30 października 2016

w obiektach Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

i na scenach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Zaproszone przedstawienia z kraju i ze świata

Premiery Projektu „Gardzienice – Generator Nadziei”

Przedstawienia Teatru Gardzienice

Jedyny taki w Polsce Festiwal teatru młodego, eksperymentującego, prowokującego, o wysokich wymaganiach  profesjonalnych, który w ciągu czterech dni i czterech nocy skumulował tyle teatralnej energii, będąc generatorem takiej nadziei i mocy, jakiej nie znajdzie się na żadnym innym Festiwalu.

Młodym a już docenionym artystom stworzone były możliwości (we wspaniałych anturażach Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice i przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie) dla wzajemnego inspirowania się, wymiany doświadczeń; w dyskusjach i praktyce.

Młodzi artyści mogli wziąć udział we wzajemnie proponowanych treningach, zgromadzeniach artystycznych i warsztatach. Gardzienice stały się tyglem, w którym zadzierzgnęły się więzy dla przyszłej współpracy.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznego Festiwalu był Babylon – cyrk/opera ukraińskiego Teatru Dakh/Nova Opera, którego wystawienie w Sali  Operowej Centrum Spotkań Kultur było jednocześnie prapremierą polską.


Program:

27.10.2016

g. 19.00 MARATON TEATRALNY autorstwa Włodzimierza Staniewskiego, Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” [Centrum Spotkania Kultur w Lublinie]:

  • Oratorium Pytyjskie – Autor spektaklu: Włodzimierz Staniewski (gardzienice.org/ORATORIUM-PYTYJSKIE) [sala operowa]
  • Ifigenia w A… – Reżyseria, adaptacja tekstu: Włodzimierz Staniewski, wg „Ifigenii w Aulidzie” Eurypidesa (gardzienice.org/IFIGENIA-w-A…) [sala kameralna]
  • Ifigenia w T… – Autor spektaklu: Włodzimierz Staniewski, wg „Ifigenii w kraju Taurów” Eurypidesa (gardzienice.org/IFIGENIA-w-T…) [sala operowa]
  • wystawy multimedialne i interludia w przestrzeniach Centrum spotkania Kultur

g. 23.00 Koncert inauguracyjno-integracyjny [Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”]

28.10.2016

g. 11.00 – 13.00 Warsztaty [Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”]

g. 17.00 Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja – – Reż. Michał Zdunik/ w ramach projektu „Gardzienice – Generator Nadziei” [Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Szopa]. Prapremiera

g. 19.00 Olbrzym cieniem karła –  szkice na motywach filmu „Szklane Serce” Wernera Herzoga – Reż. Radek Stępień / w ramach projektu „Gardzienice – Generator Nadziei” [Ośrodek Praktyk Teatralnych  „Gardzienice”, Spichlerz]. Prapremiera

g. 22.00 Zgromadzenie [Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Spichlerz]

29.10.2016

g. 11.00 – 14.00 Warsztaty – Wielka Wymiana – transfer między teatrami: umiejętności, emocji, magii… [Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”]

g. 17.30  Nowe Ateny – autor: Benedykt Chmielowski – Reż. Maciej Gorczyński/ w ramach projektu „Gardzienice – Generator Nadziei” [w kompleksie teatralnym w Gardzienicach]. Prapremiera

g. 18.30  Sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – Akademia Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Kreacja zbiorowa pod opieką art. Włodzimierza Staniewskiego

g. 19.30 Koncert ukraińskiego zespołu HUCULI (szatańskie rytmy i dźwięki) połączony ze Zgromadzeniem Teatralnym [Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”]

30.10.2016

g. 19.00 Babilon –  reż. Vlad Troitskyi   !!! WYDARZENIE SPECJALNE !!!    ( więcej: www.gardzienice.org/news/id/89.html ) 

             – Opera Teatru Dakh z Kijowa [Centrum Spotkania Kultur – Lublin, sala operowa] 

g. 22.00 „Złoty Osioł” Apulejusza (dziwowisko) – pracownia Ekologii Teatru, Artes Liberales – Uniwersytet Warszawski i Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

Zgromadzenie artystyczne zamykające Festiwal (muzyka, sceny ze spektakli, improwizacje) [w kompleksie teatralnym w Gardzienicach]

………….

W poprzednich edycjach Festiwalu Teatru Błądzących wystąpili m. in.:

2015:

  • Teatr Łaźnia Nowa (Polska)
  • Zespół Sutari (Polska)
  • Teatr Priekrasnye Cviety (Ukraina)
  • Crazy Body Group (Iran)
  • Paan Theatre (Iran)
  • Teatr Czytelni Dramatu (Polska)
  • Szkoła Wachlarzy (Polska)
  • Esztella Levko (Węgry)

2014:

  • Mallika Sarabhai (Indie)
  • Ash Mukherjee (Kalkuta-Londyn)
  • Debjaya Sarkar (Indie)
  • Shyam Khyapa – Bauli (Bengal Zachodni)
  • Yadavan Chandran (Indie)

2013:

  • Teatr AV (Iran)
  • Divadlo KONTRA (Słowacja)
  • Teatr KRZYK (Polska)
  • 50 letters Theatre Company (Wielka Brytania)
  • Dorota Kołodziej (Polska)

2011:

  • Teatr PółNocy (Polska)
  • Teatr Tańca Inoj (Polska)
  • Akademia Zet (Polska)
  • Maria Miotk (Polska)
  • Teatr Boczny (Polska)
  • EspaciEspiral (Hiszpania)
  • Kolektyw Artystyczny Furu (Polska)
  • Laboratorium Twórcze Artel A (Łotwa)
  • Teatr Brama (Polska)
  • Freaky Trip (Polska)
  • Teatr Krzyk (Polska)
  • Kuba Kapral i Agata Elsner (Polska)

2010:

  • Couscouskuskus (Polska)
  • Teatr Maat Projekt (Polska)
  • Teatr Krzyk (Polska)
  • Ewa Woźniak (Polska)
  • Małgorzata Szyszka (Polska)
  • Julia Bui Ngoc, Katarzyna Stefanowicz (Polska)
  • Teatr Figur (Polska)

2001:

  • Teatr IVO PARTIZAN (Polska)
  • Teatr MIĘDZYMIASTOWA (Polska)
  • Teatr STAJNIA PEGAZA (Polska)
  • Marcin Bortkiewicz z Teatru RONDO (Polska)
  • Teatr BRAMA (Polska)
  • Teatr PRAWD DZIWNYCH (Polska)
  • THE RIVERSE ENSAMBLE (Nowy Meksyk, USA)
  • Gruvekompaniet (Dania-Norwegia)

2000:

  • Teatr W KOSZYKU (Ukraina)
  • Teatr 36 ZŁ (Polska)
  • The Riverside Ensamble (Nowy Meksyk, USA)
  • Teatr WICZY (Polska)
  • Teatr KONSEKWENTNIE NIEKONSEKWENTNI (Polska)

1999:

  • Teatr 36 zł (Łódź)
  • Teatr Strefa Ciszy (Poznań)
  • Teatr Biuro Usług Dramatycznych (Łódź)
  • Teatr Kreatury (Gorzów)
  • Teatr Terminus a Quo (Nowa Sól)
  • Teatr Prób (Wągrowiec)
  • Teatr Ja – sny (Lublin)

Galeria