Projekty dla dzieci

Baner projekty dla dzieci

Program dla dzieci z Gardzienic i okolic

cykl spotkań edukacyjno-artystycznych w latach 2006-2008

Koordynacja: Ewa Zielińska (absolwentka VI Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”)

Przykładowe wydarzenia:

19 maja 2007 godz. 11.00 – 16.00: Robimy Film

Robimy Film to praktyczne zajęcia, podczas których dzieci poznały tajniki kinematografii i wyprodukowały swój pierwszy krótki film.

Warsztaty rozpoczęły się od projekcji filmu niespodzianki na dużym ekranie i wprowadzeniu dzieci w świat filmowych opowieści. Następnie filmowiec – Jolanta Sikorka opowiedziała dzieciom o produkcji filmu od strony technicznej (praca z kamerą, scenografia, plener i studio) a Ewa Zielińska i Ewa Woźniak zaprezentowały dzieciom poszczególne funkcje w filmie i odpowiadające im obowiązki (reżyser, aktor, operator filmowy, oświetleniowiec, dźwiękowiec, scenograf etc.). Potem dzieci zostały podzielone na trzy grupy, w których pracowały nad ułożeniem historii filmowej (scenariusza) i zapisaniem jej w formie scenopisu. Po opracowaniu planu działania i podziale na poszczególne role dzieci przystąpiły do kręcenia filmu. Po zdjęciach filmowych, które montowane były bezpośrednio na kamerze odbyła się premiera poszczególnych filmów. Na pokaz finałowy zaproszeni byli rodzice i nauczyciele ze Szkół Podstawowych w Gardzienicach, Piaskach i Stryjnie.

1 i 2 czerwca 2007 godz. 11.00 – 15.30: NOWA ZELANDIA czyli AOTEAROA Ląd Długiej Białej Chmury

Tym razem na zaproszenie Teatru „Gardzienice” oraz Ambasady Nowej Zelandii gościliśmy grupę MANAIA z Nowej Zelandii , która zabrała dzieci w egzotyczną podróż po kulturze nowozelandzkiej. W ramach zajęć dzieci poznały rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii – Maorysów, ich tradycję, obyczaje, historię oraz niezmiernie bogatą przyrodę nowozelandzką. Członkowie grupy Manaia uczyli dzieci tradycyjnych pieśni, tańców, pracy z poi’ami (piłki na sznurkach) oraz sztuk walki wojowników maoryskich. Największą atrakcją warsztatów okazały się maoryski tatuaż na twarzy oraz taniec wojenny HAKA, który dzieci wykonały podczas finałowego pokazu dla rodziców. Warsztaty zakończyły się występem grupy Mania dla dzieci i rodziców. Zajęcia odbyły się 1 czerwca 2007 roku w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Piaskach i 2 czerwca w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

20 czerwca 2007 godz. 11.00 – 15.00: Maraton Teatralny

Maraton Teatralny to ostatni projekt dla dzieci w roku szkolnym 2007. Każda z zaproszonych szkół miała za zadanie wystawić grupę młodych artystów, którzy chcieliby zaprezentować swoje talenty na scenie jako aktorzy, kabareciarze, piosenkarze, chórzyści i tancerze. Uczestnicy przygotowali się do występów bardzo sumiennie i podczas trzygodzinnego artystycznego miszmaszu pokazali m.in.:

  • PRACA W TOKU – przedstawienie napisane i wyreżyserowane przez Kingę Niedbałę ze Szkoły Podstawowej w Gardzienicach,
  • Piosenki w wykonaniu szkolnego chóru ze Szkoły Podstawowej w Piaskach,
  • Wiersze, piosenki, fragmenty kabaretów Ani Mru Mru w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stryjnie,
  • Krótkie przedstawienie pt. SŁOWIK prezentowane przez Szkołę Podstawową nr 34 w Lublinie.

Maraton zakończył się wielkim meczem piłki nożnej oraz przedwakacyjnym ogniskiem z kiełbaskami.

11 – 12 lipca 2007 godz. 11.00 – 15.00: Mała Ifigenia

Był to dwudniowy projekt letni, podczas którego studenci VI Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” poprowadzili zajęcia integracyjne, teatralne, muzyczne i cyrkowo-akrobatyczne przygotowujące dzieci ze Szkól Podstawowych z Chojna Nowego, Gardzienic, Piask i Stryjna do stworzenia sceny z przedstawienia studenckiego pt. MAŁA IFIGENIA .

Pierwszego dnia praca miała charakter symultanicznych warsztatów. Każde dziecko mogło przejść z warsztatu do warsztatu, aby spróbować sił we wszystkich dyscyplinach. Drugiego dnia dzieci miały za zadanie wybrać jedną z dziedzin, np. muzykę i pracować nad udoskonaleniem swoich umiejętności i zbudowaniem części sceny z przedstawienia. Każda grupa pod opieką studentów VI APT stworzyła swoją część, która została połączona z pozostałymi grupami. Po zlepieniu wszystkich elementów powstała bardzo dynamiczna, muzyczna i ruchowa scena, którą dzieci zaprezentowały pod opieką studentów jako pracę finałową.

Warsztaty zakończyły się przedstawieniem dla dzieci pt. Mała Ifigenia wystawionym przez studentów VI Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

3 września 2007 godz. 11.30 oraz 12.30: Wakacje, wakacje i po wakacjach

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego studenci VI Akademii Praktyk Teatralnych zaprosili dzieci, nauczycieli, rodziców oraz opiekunów na dwa przedstawienia teatralne pt. MAŁA IFIGENIA.

Na przedstawienia przyjechały dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Suchodołów oraz dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Gardzienic.

12 i 13 października 2007 godz. od 11.00 do 15.30: Prosto na deski teatru

Warsztat poświęcony był pracy w małych podgrupach nad scenami ze sztuki teatralnej dla dzieci. Każda ze scen pokazana jedna po drugiej utworzyły całość sztuki pt. WPADŁ SŁOŃ DO SZAFY.

Najpierw dzieci spotkały się w dużej grupie na krótkie zajęcia integracyjne, a następnie podzielone na cztery podgrupy przystąpiły do pracy. Każda podgrupa miała jedną osobę prowadzącą, która poprzez różne techniki naprowadzała dzieci na drogę wspólnej pracy nad zadana sceną. Dzieci tworzyły scenę od podstaw, a więc musiały zdecydować, kto jest aktorem, kto scenografem a kto reżyserem. Był to bardzo pracowity warsztat, pełen niespodzianek, szybkich grupowych decyzji, dobrej zabawy oraz dopisującego humoru.

Na koniec dzieci zaprezentowały się na deskach Teatru „Gardzienice” w finałowym pokazie dla rodziców całości sztuki pt. MAŁA IFIGENIA.

Pierwszego dnia udział w warsztatach brały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chojnie Nowym a drugiego dnia dzieci ze Szkół Podstawowych w Gardzienicach, Piaskach i Stryjnie. Warsztaty prowadziły: Ewa Zielińska, Ewa Woźniak, Małgorzata Grab i Kinga Sawicka.

GALERIA