Spotkania literackie

Plakat instytutu Adama Mickiewicza

SPOTKANIA LITERACKIE

17 kwiecień 2015 – Pierwsze spotkanie z cyklu Wyprawy dalekie i bliskie – Spotkanie zatytułowane Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę poświęcone było najnowszej książce Wydawnictwa „Czarne” autorstwa dwóch znakomitych dziennikarzy: Zbigniewa Parafianowicza i Michała Potockiego, którzy byli gośćmi tego spotkania. Gorąco dyskutowano o sytuacji w Ukrainie. Czego nie wiemy? Czego nie rozumiemy? Kim naprawdę był i jest Wiktor Janukowycz?
Spotkanie poprowadził dr Michał Mizera z Wydziału „Artes Liberales” UW. Była to pierwsza publiczna prezentacja tej książki, jeszcze przed oficjalną premierą warszawską wyznaczoną na dzień 22 kwietnia 2015.

29 maj 2008 – Promocja książki – Hymn demokratycznej młodzieży – Serhijem Żadanem (wyd. czarne); po spotkaniu koncert zespołu SOBAKI W KOSMOSIE (Charków);

14 grudzień 2007 – Promocja książki – Lato polarne – Anne Sward

27 październik 2007 – spotkanie literackie z cyklu „Gardzienice” Czarne – ANDRZEJ BIEŃKOWSKI – Sprzedana muzyka; prowadzenie: Ewa Grochowska, muzyka: Stanisław Głaz – skrzypek, projekcja filmów z archiwum etnograficznego autora.

Andrzej Bieńkowski – malarz, fotograf i etnograf. Urodził się w 1946 roku w Warszawie. Studiował malarstwo i grafikę na ASP w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1971 roku. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie .

Miał kilkadziesiąt wystaw malarstwa w Polsce, Danii, Szwecji, Włoszech, Japonii, Niemczech, Szwajcarii. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych i w kolekcjach prywatnych o Polsce i za granicą. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski i Ukrainy. Autor książki Ostatni wiejscy muzykanci – ludzie, obyczaje, muzyka. Laureat nagrody im. Oskara Kolberga.

Stanisław Głaz – skrzypek ze wsi Dzwola k/Kocudzy w woj. lubelskim. Laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2005 w Kazimierzu Dolnym.

12 czerwiec 2007 – Spotkanie literackie z Fatosem Kongoli autorem powieści Psia skóra. Spotkanie poprowadził Andrzej Stasiuk; prowadzący projekt: Marcin J. Mrowca.

Fatos Kongoli (1944) jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej prozy albańskiej. Urodził się i wychował w Elbasanie (Środkowa Albania). Studiował matematykę w Tiranie i w Chinach. Początkowo pracował jako nauczyciel matematyki, potem jako redaktor w czasopismach literackich. Debiutował na początku lat 90. powieścią Przegrany (I humburi, Tirana 1992), która stała się początkiem tetralogii Więzienia pamięci (Burgjet e kujtesës). W jej skład, prócz Przegranego, weszły powieści:, Zwłoki (Kufoma, Tirana 1994), Smok z kości słoniowej (Dragoi i fildishtë, Tirana 1999), Sen Damoklesa (Endrra e Damokleut, Tirana 2001). Trzykrotnie (1995, 2000, 2002) otrzymał najważniejszą albańską nagrodę literacką Srebrne Pióro za najlepszą prozę, a w 2004 r. Złote Pióro za całokształt twórczości. W 2003 roku otrzymał nagrodę Balkanika za powieść Sen Damoklesa. Jego powieści zostały przetłumaczone na język francuski, niemiecki, włoski, grecki i słowacki. Mieszka w Tiranie.

listopad 2006 – 10 lat Wydawnictwa Czarne

Spotkanie było częścią projektu Spotkania Literackie „Gardzienice” – Czarne realizowanego od 2000 roku we współpracy z Wydawnictwem Czarne, czyli Moniką Sznajderman i Andrzejem Stasiukiem. Prezentowali oni w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” autorów z Europy Środkowej i Wschodniej, których książki publikują w swoim Wydawnictwie. Do tej pory w ramach projektu w Teatrze „Gardzienice” gościli: Jurij Andruchowycz i Taras Prochaśko /Ukraina/, Marius Ivaškevičius i Renata Serelyte /Litwa/, Simona Popescu /Rumunia/, Rigels Halili /Albania/, Bora Ćosić /Serbia/, Dubravka Ugrešić /Chorwacja/, Herta Müller /Niemcy/, Nenad Veličković /Bośnia/, Martin Pollack i Karl-Markus Gauss /Austria/.

Wydawnictwo Czarne istnieje już 10 lat. To dobry czas, żeby poznać czyjś charakter, żeby się z kimś zaprzyjaźnić. Niektórzy zaprzyjaźnili się z Czarnym, odnajdując w księgarniach powieści z charakterystycznymi okładkami projektowanymi przez Kamila Targosza, kupując czarneńskie książki w ciemno. Mamy nadzieję, że przez tych 10 lat nie nudzili się Państwo z nami, poznając literaturę krajów z tej części Europy, którą złośliwcy nazywają Europą second hand, odkrywając z nami debiutantów, czytając eseje i reportaże, czy literaturę pisaną przez młode Europejki. Mamy nadzieję, że następne dziesięciolecie również będziemy obchodzić wspólnie z Wami, naszymi czytelnikami. Wkrótce uruchomimy kolejne serie – na przykład „Serię ze strachem”, w której będą mogli Państwo znaleźć kryminały i sensacje czy serię „Rozmowy”, dzięki której będzie można „pogadać” z drugim człowiekiem, nawet z tym trochę niedostępnym. Czarne jest nie tylko wydawnictwem, ale ideą, inicjatywą kulturową, instytucją odkrywającą literaturę i kulturę państw wschodnio i środkowoeuropejskich. To dzięki Czarnemu mieli Państwo możliwość zapoznania się z autorami z Rumunii, Bośni, Słowacji czy Węgier, Ukrainy, Albanii, Serbii. W czasach dominacji zachodniej literatury czarneńskie książeczki przybliżają pisarstwo z państw marginalizowanych, nieistniejących w popularnej świadomości, zapomnianych. A przecież te kraje oferują genialną literaturę, która ma przy okazji walory poznawcze. To nie tylko eseje o Europie Środkowej, ale książki do czytania, powieści – wesołe i smutne, surrealistyczne i realistyczne, tradycyjne i eksperymentalne.

NA WYSTAWĘ SKŁADAŁY SIĘ:

Relikwie pisarzy
Zależało nam, żeby odwiedzający wystawę poczuli „czarnego ducha”, żeby mogli obejrzeć z bliska relikwie pisarzy – zazwyczaj śmieszne, związane z całym arsenałem anegdot. Mówi się, że przedmiot wyjęty ze swojego codziennego kontekstu staje się przedmiotem surrealistycznym. Tak jest zapewne z butami Macieja Malickiego, które stanowią tu istotny eksponat, w których pisarz przeszedł wzdłuż magistrali węglowej z Jaktorowa do Zawiercia, a potem wszedł w nich do fontanny. Bo z każdym z tych przedmiotów związana jest jakaś literacka historia. Znawca sprawy z radością pogapił się na legendarną maszyna do pisania, za pomocą której w górskiej głuszy Andrzej Stasiuk konstruował swoje powieści. No a kto by nie chciał choćby pomacać tytułowej Tequili Krzysztofa Vargi? Wśród eksponatów znajdował się również zabytkowy telefon, poprzez który wydawnictwo Czarne wysyłało w eter sygnały do swoich pierwszych autorów. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć bezcenne rękopisy, oryginalne dyskietki z literacką zawartością.

Cykl fotografii
Do lamusa przeszedł fakt, że pisarze to osobniczy mało atrakcyjni, którzy literaturą kompensują sobie ubogie życie towarzyskie. Cykl fotografii przedstawiających pisarzy związanych z wydawnictwem Czarnym pokazuje, że buzie mają równie ciekawe jak powieści, eseje i reportaże. Czytelnicy zapewne znaleźli tam swoich ulubionych bohaterów. Wśród zdjęć znajdowały się między innymi fotosy Andrzeja Stasiuka, Krzysztofa Vargi, Pawła Smoleńskiego, Darka Suski, Dubravki Ugresić, Maćka Malickiego, czy Herty Muller. Na niektórych zdjęciach autorzy wykonują różne czynności, które świadczą o tym, że żyją w realnym świecie.

Prace plastyczne Kamila Targosza
Charakterystyczne prace Kamila Targosza są dla niektórych symbolem wydawnictwa. Prosty czarny księżyc, będący logo wydawnictwa na stałe przylgnął do marki. Rozpoznawalne w całej Polsce okładki książek Czarnego – nieco surrealistyczne, niepokojące obrazy. To ikonografia łącząca w sobie lotność Chagalla, prostotę sztuki afrykańskiej i detaliczność Bruegela. Zaprzyjaźnieni z Czarnym czytelnicy pamiętają jego rewelacyjne czarne obrazy Targosza z „Dukli” Andrzeja Stasiuka czy zimowe, puste, oniryczne krajobrazy z „Zimy” tego samego autora. Wystawa była niepowtarzalną okazją, żeby obejrzeć te prace w oryginale, przekonać się jaką techniką są malowane i jaki mają format.

Wernisaż uświetniło spotkanie z Maciejem Malickim, który będzie promował swoją najnowszą książkę Takie tam.

patronat medialny: Gazeta Wyborcza

listopad 2006 – Dubravka Ugrešić- autorka książek: Ministerstwo Bólu i Kultura kłamstwa 

czerwiec 2006 – Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem – laureatem nagrody NIKE w 2005 roku. W aranżacji muzycznej TRIO Mikołaja Trzaski w składzie: Mikołaj Trzaska – saksofon i klarnet basowy, Marek Rogulski – kontrabas, Michał Gos – perkusja.

kwiecień 2006 – Karl-Markus Gauss – autor książki Umierający Europejczycy 

grudzień 2005 – Serhij Żadan – autor książki Big Mac

grudzień 2005 – Martin Pollack – autor książki Ojcobójca

październik 2005 – Nenad Velićković – autor książki Koczownicy

grudzień 2004 – Natalia Śniadanko – autorka książki Kolekcja Namiętności 

listopad 2004 – Renata Šerelytė – autorka książki Gwiazdy epoki lodowcowej 

maj 2004 – niemiecka pisarka Herta Müller – autorka książki Dziś wolałabym siebie nie spotkać 

kwiecień 2004 – Andrzej Stasiuk, promujący swą książkę Jadąc do Babadag

8 listopad 2003 – Konferencja: Inne Europy, Inne Kultury, Inne Literatury – szanse i zagrożenia integracji; prowadzenie: Andrzej Stasiuk; oraz Sympozjum: Odsłanianie Pamięci; prowadzenie: Włodzimierz Staniewski z udziałem znakomitych autorów Wydawnictwa Czarne: Andrzej Stasiuk, Maciej Malicki – Polska, Marius Ivaškevičius – Litwa, Taras Prochaśko – Ukraina, Rigels Halili – Albania

maj 2003 – ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz – autor książki Perwersja

kwiecień 2003 – chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić – autorka książki Stefcia Ćwiek w szponach życia

grudzień 2002 – serbski pisarz Bora Ćosić – autor książki Rola mojej rodziny w światowej rewolucji

maj 2002 – rumuńska pisarka Simona Popescu – autorka książki Wylinka 

marzec 2002 – litewski prozaik Marius Ivaskievicius – autor książki Historia z chmury

grudzień 2001 – ukraiński pisarz Taras Prochaśko, ze zbiorem opowiadań Inne dni Anny

Galeria