Rezydencja w Trójmieście

GardzienicenaFestiwaluBetweenGDAŃSK2014

Rezydencja Teatru GARDZIENICE w Trójmieście

w ramach V Festiwalu Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY.

12-16 maja 2014

Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu BETWEEN.POMIĘDZY była rezydencja Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Odbywająca się po raz pierwszy w Trójmieście wielostronna prezentacja twórczości i działań światowej sławy teatru objęła spektakle IFIGENIA W A… oraz ORATORIUM PYTYJSKIENajnowsze dzieło Teatru „Gardzienice” pokazano w wyjątkowej przestrzeni Kościoła Świętego Jana w Gdańsku. Warto podkreślić, iż w swojej ponad trzydziestopięcioletniej historii, Teatr „Gardzienice” gościł w Trójmieście po raz pierwszy. Zaproszenie na tegoroczną edycję festiwalu związane było ściśle z jego tematem przewodnim: poszukiwaniem źródeł oraz konfrontowaniem ich ze współczesnością.

Relacje i zdjęcia:

http://sopot.fotobank.pl/

Program:

SPOTKANIE PIERWSZE

WTOREK 13 maja 2014, godz. 20.00, Teatr w Oknie (Długa 50/51, Gdańsk)

Wprowadzenie GARDZIENIC – spotkanie z WŁODZIMIERZEM STANIEWSKIM

Podczas spotkania Włodzimierz Staniewski wprowadził uczestników w świat Teatru „Gardzienice”, czemu sprzyjała prezentacja krótkiego filmu. Po wprowadzeniu uczestnicy podążali za reżyserem do Kościoła Świętego Jana, by obejrzeć ORATORIUM PYTYJSKIE.

SPOTKANIE DRUGIE

WTOREK 13 maja 2014, godz. 21.00, Centrum Świętego Jana (Świętojańska 50, Gdańsk)

Prezentacja przedstawienia ORATORIUM PYTYJSKIE

SPOTKANIE TRZECIE

ŚRODA 14 maja 2014, godz. 19.30, Teatr na Plaży (Al. Mamuszki 2, Sopot)

Warsztat Gardzienic: projekcja nagrania filmowego ŻYWOT PROTOPOPA AWWAKUMA z wprowadzeniem Włodzimierza Staniewskiego.

Prezentacja archiwalnego nagrania słynnego przedstawienia ŻYWOT PROTOPOPA AWWAKUMA poprzedzona krótkim wprowadzeniem o warsztacie pracy twórczej i historii przedstawienia.

SPOTKANIE CZWARTE

CZWARTEK 15 maja 2014, godz. 19.00 oraz 21.00, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże (ul. Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot)

Prezentacja przedstawienia IFIGENIA W A… według Ifigenii w Aulidzie Eurypidesa

SPOTKANIE PIĄTE

PIĄTEK 16 maja 2014, godz. 11.30, aula Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk)

TEATR – PERSPEKTYWA MANTYCZNA: WYROCZNIE, PROROCTWA, WIDOWSKA

Wykład WŁODZIMIERZA STANIEWSKIEGO prowadzony z prezentacjami aktorskimi

Przedstawiony przez Włodzimierza Staniewskiego wykład stanowiący wielowymiarowe podsumowanie Trójmiejskiej rezydencji OPT GARDZIENICE na festiwalu BETWEEN.POMIĘDZY. Podczas wykładu odbyły się również prezentacje aktorskie oraz pokazy fragmentów nagrań archiwalnych. Włodzimierz Staniewski przedstawił nową, mantyczą perspektywę gardzienickiego teatru.

Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY jest piątą edycją międzynarodowego festiwalu poświęconego związkom literatury i teatru, organizowanego od 2010 roku przez Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miasta Sopotu, we współpracy m.in. z Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Wybrzeże, Towarzystwem Przyjaciół Sopotu i Teatrem na Plaży. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Centrum festiwalu stanowi międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem wybitnych humanistów z całego świata, a poruszana podczas niej tematyka staje się inspiracją do tworzenia serii wydarzeń towarzyszących, przeznaczonych dla szerokiej publiczności. Wydarzenia te obejmują: spektakle, spotkania autorskie, dyskusje, wykłady otwarte, prezentacje filmów i słuchowisk, warsztaty teatralne i literackie.

Współorganizatorami Trójmiejskiej rezydencji Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” byli: Uniwersytet Gdański, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Projekt dofinansowano ze środków: Urzędu Miasta Sopot, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego oraz Kąpieliska Morskiego Sopot.