Oratorium Pytyjskie W Łazienkach Królewskich

orat omfalos Agn fot. K.Bielinski

20 czerwca 2015 roku (w sobotę)

dbył się pokaz specjalny spektaklu ORATORIUM PYTYJSKIE

towarzyszący OTWARCIU KRÓLEWSKIEJ GALERII RZEŹBY

 w STAREJ ORANŻERII w ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH w WARSZAWIE

– o Spektaklu:   https://www.gardzienice.org/spektakle-gardzienice/oratorium-pytyjskie

– Trailer:   https://www.youtube.com/watch?v=nU5M0rSTp0E

 Relacja: https://www.youtube.com/watch?v=-E2DvkFOjQM&feature=youtu.be

Otwarcie Królewskiej Galerii Rzeźby uświetni ORATORIUM PYTYJSKIE do tekstów Siedmiu Mędrców i Wyroczni z Delf. Widowisko, które rozegra się we wnętrzach Teatru Królewskiego, przygotował Ośrodek Praktyk Teatralnych “Gardzienice”, a jego autorem jest twórca “Gardzienic”, reżyser Włodzimierz Staniewski. “W kulturze i wyobraźni zbiorowej, która jest kultury najcenniejszą skarbnicą, imiona Sybilli i Pytii, jak również Kassandry, złączyły się w jedno i kojarzone są z umiejętnością przepowiadania przyszłości, boskim natchnieniem oraz odsłanianiem tajemnic ludzkiego losu” – podkreśla Włodzimierz Staniewski w nocie reżyserskiej do oratorium.

ORATORIUM PYTYJSKIM bierze udział dziesięciu aktorów, a ich słynna już na cały świat „gardzienicka” gra to synkretyczna feeria barw, ruchów i dźwięków. To połączenie lapidarnych w formie wersów pochodzących z „Przykazań Mędrców z Delf” (VI wiek p. n. e.) – jak zauważają krytycy teatralni – z doskonałością śpiewnego ruchu i precyzyjnym gestem aktorów. Widzowie, którzy z zaangażowaniem wysłuchają i obejrzą ORATORIUM PYTYJSKIE przeżyją go – jak zapewniają twórcy – niczym misterium.

“Wieszczy dar otrzymały wszystkie od Apollina, wszystkie też stały się niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla poetów/piewców, których my Słowianie, nazywamy wieszczami. „Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha?” (A. Mickiewicz). Apollo królował w Delfach i on też objął boską opieką Siedmiu Mędrców, których zwołano w VI wieku p.n.e. do tego pępka ówczesnego świata, żeby dali świadectwo przenikliwości i wzniosłości greckiego umysłu i ducha” – podkreśla Włodzimierz Staniewski.

Teksty, śpiewane i tańczone w ORATORIUM PYTYJSKIM wzięte są od Siedmiu Mędrców z Delf, od Herodota i z zapisów wieszczb Pytii. Uważane są za autentyczne.

Muzyka, którą napisał Mikołaj Blajda okraszana jest słynnymi już gardzienickimi brzmieniami antycznymi.