Koncert Kompozytorski Jana Lecha i Szymona Kałużnego
II Kwartet Smyczkowy „Shattered Memories” – prawykonanie
II Kwartet Smyczkowy „Shattered Memories”, to utwór powstały w sierpniu 2019 roku, z potrzeby serca i duszy kompozytora. To osobista kontemplacja, list z zapisem uczuć zaszyfrowanych między dźwiękami. „Shattered Memories” jest odkrywaniem głębokich zakamarków własnego wnętrza bez próby ich nazwania.
Kompozytor: Szymon Kałużny
Wykonanie: Syncretis String Quartet
„Słowa” na kwartet smyczkowy – prawykonanie
Inspirowany literacką biografią Jean-Paul Sartre’a utwór poszukuje istoty języka muzycznego. W części pierwszej – Lire (fr. Czytanie) – muzycy poznają pierwsze słowa i spójniki. Słowa układają się w zdania, które wykonawcy odczytują z partytury z mechaniczną precyzją. Druga część – Ecrire (fr. Pisanie) – jest konstruowana na żywo z poznanych wcześniej słów – krótkich odcinków, które nabierają nowego znaczenia poprzez akcent, ton głosu, konwencję i bezpośrednie, międzyludzkie zrozumienie.
Kompozytor: Jan Lech
Wykonanie: Syncretis String Quartet
„Trzy sonety” na fortepian – prawykonanie
Powstałe na kanwie intymnych wierszy miłosnych miały nie ujrzeć światła dziennego. Odnalazł je pewien wyjątkowy pianista i postanowił ożywić dla świata. Ten pośpiesznie sporządzony zapis chwilowego zapatrzenia na czyste i niczym nie zmącone piękno stanowi kronikę ostatniej takiej nocy na ziemi, kiedy – jak pisał Dostojewski – „noc moja była lepsza niż dzień”.
Kompozytor: Jan Lech
Wykonanie: Georges Beriachvili
SYNCRETIS STRING QUARTET
Polski kwartet smyczkowy założony w 2019 roku. Jest rezultatem entuzjastycznej pracy podczas kursu mistrzowskiego w Gorlicach, prowadzonego przez Kwartet Camerata. Każdy z członków kwartetu prowadzi aktywne życie koncertowe w kraju i za granicą, biorąc również udział w wielu kursach mistrzowskich i konkursach. Pomimo, iż ich wspólna droga jest dość krótka, szybko udało im się odnaleźć wspólny cel, jakim jest praca nad ambitnym repertuarem i profesjonalizm. Syncretis String Quartet, jak sugeruje jego nazwa, to unikalna kombinacja twórczych osobistości.
I skrzypce: Szymon Kałużny
II skrzypce: Marianna Gurne
Altówka: Natalia Małek
Wiolonczela: Mikołaj Adamczak
Fortepian (gościnnie): Georges Beriachvili
….so further may I go…..
recital of Magdalena Pamuła (12th Academy, Gardzienice Theatre’s actress)
Story told with words by Poświatowska, Białoszewski, Cracow’s poets, wise folk men and the words written anew.
Resounding with compositions of Konieczny, Kurylewicz, with ancient folk and the original music.
One woman’s world together with the worlds of two men: pianist and violinist.
To finally take a breath and touch the dusty words and sounds found in old diaries.
Środa, 2 października | 22:30