Element Galerii

Potańc ze sznytem

Pieśni miejskich podwórzy, uliczek, salonów i kabaretów poruszające nie tylko ciało. Każdy z utworów to odrębna opowieść- dramatyczna, namiętna, czasem z pompą, często z dużą dawką humoru. Zabrzmią stylowe aranżacje tang, walczyków i foxtrotów.

Justyna Jary- stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Ukończyła Akademię Praktyk Teatralnych w Gardzienicach (2005) oraz staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim u prof. zw. dr hab. Ewy Iżykowskiej -Lipińskiej (2018). Objawiła się w tym roku na opolskich Debiutach i zgarnęła szereg nad wyraz pochlebnych recenzji. Występowała na prestiżowych scenach w Nowym Jorku, Moskwie, Warszawie, Berlinie i Krakowie. Współpracowała z wieloma artystami w Polsce i za granicą (m.in. Pożar w Burdelu, Teatr Nowy, Bajarki, Propabanda, Księżycovo, Kris Ingram Lanzaro, Siostry Bui). Prowadzi działalność edukacyjną: autorskie warsztaty wokalne UWOLNIJ GŁOS (edycje m.in. w Warszawie, Krakowie, Lizbonie, Londynie, Madrycie). Justyna jest też znana z popularnego programu muzycznego Polsatu „Must Be The Music – Tylko Muzyka”, w którym zebrała bardzo pozytywne recenzje członków jury.

PompaDur- trupa dworsko-podwórzowa. Ich muzyka jest świeża i ożywcza jak dobrze naostrzony tasak; zawsze dobrze skrojona i z falbaną, której niejedna hrabina by pozazdrościła. Styl, sznyt i wykwint jest tu w prostej linii z wyższych sfer : z zadymionych spelunek, podmiejskich tancbud i kabaretów. PompaDur ma w zanadrzu melancholijne ballady podwórzowe, songi kabaretowe, zabawne opowieści noir, tanga w których każdy krok jest grą o życie. Pieśni są o sprawach codziennych – dramatycznych rozstaniach, miłości nad śmierć i tajemnicach ukrywanych w futerale od kontrabasu. Gdzie miłość i inne demony, tam i krew musi się czasem polać; ale jakkolwiek zadymiony byłby lokal a mgła dokoła gęsta, krew pozostaje błękitna i słodka, a muzyka żywiołowa, liryczna i stylowa!

“Zespół dokonał rzeczy niezwykłej: wziął w swoje ręce skamielinę jaką jest gatunek warszawsko-ludowej ballady miejskiej, odrzucił to co martwe i ożywił to co esencjonalne i ponadczasowe. ” Paweł Szczutowski, Radio Praga

“Intrygujący i ambitny projekt” FINE TUNE TV


Piątek, 4 października | 22:00