Hymny do Nocy

na podstawie fragmentów poetyckich Novalisa,

S. Lema, S. Wyspiańskiego, S. Weil, M. Blanchot, oraz tekstów własnych


Co musi się stać, by zmienić człowieka tak bardzo, że przybiera nowe imię? Jak mówić o wizji, której opisać nie potrafi nawet ten, który jej dostąpił?

Hymny do Nocy to próba odpowiedzi na pytanie: co zdarzyło się „na jałowym wzgórku”, gdzie przed ponad 200 laty Novalis – najmłodszy z ojców-założycieli romantyzmu – przeżył swoje najważniejsze doświadczenie wewnętrzne.

Spektakl wychodzi od przekazanej nam przez poetę wersji zdarzenia, konfrontując ją ze spojrzeniami twórców, otwierając nowe konteksty. Każda z pięciu komnat Gardzienickiego Pałacu, w którym rozgrywa się przedstawienie stanowi próbę innego naświetlenia epizodu, który zmienił życie Novalisa i otworzył nowy etap w historii europejskiej kultury.

W spektaklu wyprodukowanym przez Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” udział biorą studenci i absolwenci PWST im. L. Solskiego w Krakowie oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.

Prapremiera spektaklu odbyła się w ramach sympozjum „Sentio: Novalis” w EOPT w Gardzienicach 20.09.2015. Spektakl prezentowany  był również na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Błądzących w Gardzienicach oraz na Forum Młodej Reżyserii.

Prapremiera: Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych ,,Gardziencie” w ramach sympozjum ,,Sentio: Novalis” 2015;     

Dramaturgia: Radosław Stępień;

Scenografia / projekcje: Iwona Bandzarewicz;

Muzyka: tradycyjne pieśni niemieckie, polskie, ukraińskie i korsykańskie,                      

Plakat / Zdjęcia: Iwona Bandzarewicz,

Reżyseria: Maciej Gorczyński         

Bogna Paprocka-Podlasiak,

Post mortem. Hymny do Nocy Novalisa w reżyserii Macieja Gorczyńskiego w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice”,

w:„Europejska Przestrzeń Kulturowa (EPQ): Kino – Teatr – Nowe Media”, pod red. Michała Jamiołkowskiego, Niny Oborskiej, Krzysztofa Tkaczyka, Warszawa 2017, s. 129–161.

Galeria