Opera kameralna w jednym akcie na motywach Sklepów cynamonowych B. Schulza
Opera rodzi się w nocy. W trakcie studiów nad dramatem antycznym w XVI wieku. Opera to studium bachanaliów. Studium dionizyjskości. To kult piękna i brzydoty – motywów przewodnich ery klasyczno-romantycznej. To poszukiwanie życia, którego puls wyraża się w rezonansie. W odpowiedzi na muzykę. W przestrzeni aktu muzycznego. W antropologicznym poszukiwaniu człowieka, w jego najbardziej wyostrzonych zmysłach.
Libretto Nocy poślubnej jest bardzo tradycyjne: tak, jak w operach Mozarta czy Rossiniego, rzecz idzie o intrygę miłosną. Miłość w Sklepach cynamonowych jest jednak wykrzywiona, groteskowa, jak pomnik greckiego herosa z odrąbaną głową. Jest też tragiczna jak pelikan, który własną krwią karmi młode. Wreszcie: jest komiczna, a wręcz śmieszna. Płaska, powierzchowna i nieprawdziwa. Czy tylko na taką miłość stać nas dzisiaj? Czy zawsze była tylko taka?
Śpiewacy:
Aleksandra Klimczak
Weronika Kulczycka
Grzegorz Zajączkowski
Muzycy:
Jacek Sribniak
Błażej Lipiński
Filip Pysz
Joanna Zabłocka
Muzyka, libretto, reżyseria:
Jan Lech
(…) stanowi ona teren wyjęty spod prawa, otwarty dla wszelkiego rodzaju szarlatanerii i dyletantyzmów, domenę wszelkich nadużyć i wątpliwych manipulacji demiurgicznych.
Bruno Schulz, Traktat o Manekinach albo wtóra księga rodzaju