„Historyja…”


Premiera spektaklu Teatru im. J. Osterwy w Lublinie i Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” w kwietniu 2022.

Spektakl „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka powstaje w koprodukcji Teatru im. J. Osterwy w Lublinie i Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. To pierwsze wspólne przedsięwzięcie, które łączy pracę aktorów teatru repertuarowego z doświadczeniem aktorów, wykorzystujących nowatorskie praktyki teatralne. Dla odbiorcy religijnego inscenizacja misterium może stanowić przeżycie związane ze sferą sakralną. Dla osoby, której bliskie są rodzime tradycje kulturowe, będzie to możliwość kontaktu z żywym zabytkiem. Dla wszystkich zaś – niezwykłą opowieścią, o tym jak życie zwycięża nad śmiercią.   

W pracy nad spektaklem twórcy łączą różne światy: sacrum i profanum, codzienność z religijnością, to co współczesne, z tym co dawne. Na scenie zespołowi aktorskiemu z Teatru im. J. Osterwy i „Gardzienic” towarzyszyć będzie muzyka na żywo wykonywana na  instrumentach dawnych. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiada prof. Maria Pomianowska. Najciekawszą grupę stanowią zrekonstruowane staropolskie fidele kolanowe. W zespole gra też ramieniowa fidel średniowieczna oraz wspak, a także aerofony: cornamusa, cynk, pomort, flety proste i duduk oraz bębny obręczowe. Niezwykle ważną rolę w spektaklu odgrywają utwory wokalne i wokalno-instrumentalne, przeznaczone na głosy solowe oraz chór.  

Praca nad spektaklem to także praca z językiem polskim. Dzieło Mikołaja z Wilkowiecka to jeden z najstarszych dramatów polskich. Daje twórcom pretekst i okazję do tego, by o języku dyskutować, zmierzyć się z trudnością staropolszczyzny jednocześnie pokazując widzowi jej piękno i uniwersalizm. Twórcy bardzo mocno podkreślają także znaczenie języka w budowaniu naszej tożsamości narodowej, a teatr jest dla nich miejscem do prowadzenia o tym dyskusji.   

Staropolski tekst, warsztat aktorów teatru repertuarowego i zespołu z Gardzienic, muzyka i instrumenty w rękach reżysera Jarosława Gajewskiego budują spektakl, który Widzom dostarczy niezwykłych emocji.    

Reżyseria: Jarosław Gajewski
Dramaturgia: Patryk Kencki
Kompozycje i opracowania muzyczne: Maria Pomianowska
Ruch sceniczny i współpraca reżyserska: Katarzyna Anna Małachowska
Kostiumy: Anna Adamek
Scenografia: Marek Chowaniec
Reżyseria świateł: Jędrzej Skajster
Realizacja muzyki: Karolina Szewczykowska, Agnieszka Szwajgier, Wojciech Lubertowicz
Inspicjent: Klaudia Aletańska
Sufler: Małgorzata Bigelmajer
Asystent reżysera: Wojciech Rusin
Kierownik produkcji: Anna Karolina Pioś

Obsada:
Aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy i Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”:
Tomasz Bielawiec (Teatr im. Juliusza Osterwy), Anna Maria Dąbrowska (Teatr „Gardzienice”), Jolanta Deszcz-Pudzianowska (Teatr im. Juliusza Osterwy), Paweł Ferens (Teatr im. Juliusza Osterwy), Mariusz Gołaj (Teatr „Gardzienice”), Joanna Holcgreber-Gołaj (Teatr „Gardzienice”), Marcin Jan Mrowca (Teatr „Gardzienice”), Kamila Janik (Teatr im. Juliusza Osterwy), Beata Passini (Teatr im. Juliusza Osterwy), Wojciech Rusin (Teatr im. Juliusza Osterwy), Jowita Stępniak (Teatr im. Juliusza Osterwy), Marek Szkoda (Teatr im. Juliusza Osterwy), Magdalena Zabel (Teatr im. Juliusza Osterwy), Jan Żórawski (Teatr „Gardzienice”).

Premiera: 7 kwietnia o godzinie 19.00
Spektakl: 8 kwietnia o godzinie 19.00
Uroczysta premiera: 9 kwietnia o godzinie 19.00