PROGRAM VIII FESTIWALU KALEJDOSKOP


Program VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych Kalejdoskop. Widzimy się w Gardzienicach już 9 czerwca!

Teatr „Z jednej gliny”

 (Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu)

Spektakl „Nasza Rzecz”
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Piątek, 09.06.2023r., godz. 15.45 / Carmina
Reżyseria: Aneta Ćwieluch

Scenariusz: Aneta Ćwieluch i zespół 

Akompaniament: Lena Matyjewicz 

O spektaklu 

„Nasz Rzecz”  to spektakl autorski, który powstała podczas zajęć warsztatowych. Na scenariusz widowiska składają się  teksty napisane przez młodzież. To ich osobiste przemyślenia, które zebrała w całość i wyreżyserowała Aneta Ćwieluch. Bo właściwie jak to z nami, rodakami jest? Kochamy Polskę, czy nienawidzimy jej? Kochamy we fragmentach, czy gardzimy nią po całości? Zostajemy, czy wiejemy stąd, kiedy tylko nadarzy się pierwsza okazja? To nie są łatwe sprawy. Poniewieramy polskością, a jednocześnie NIE POTRAFIMY BEZ NIEJ ŻYĆ.

Teatr „NOTOCO Montekasyno”

 (Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku)

Spektakl „Inhibicja kompetycyjna, czyli teoria klucza i zamka
Czas trwania spektaklu: 35 min.
Piątek, 09.06.2023r., godz. 17.00 / Carmina
Reżyseria: Monika Nitkiewicz – Mitrut

Scenariusz: Monika Nitkiewicz – Mitrut i zespół

O spektaklu 

„Inhibicja kompetycyjna, czyli błędna teoria klucza i zamka” – nie masz czasami wrażenia, że twoje życie nie jest tak naprawdę twoje? Kiedy wszystko dzieje tak, jakby zaplanował to ktoś inny. Próbujesz walczyć o swoje marzenia, a jakaś niewidzialna siła chwyta cię w żelazną obręcz i nie możesz nic zrobić. Tak jakby decyzje o twoim życiu zapadły dawno temu i pokryły się rdzą jak pęk starych kluczy do domu, którego już nie ma. I to niechciane dziedzictwo przekazywane z matki na córkę unieszczęśliwia kolejne pokolenia kobiet, które nie potrafią kochać, nie wierzą w szczęście albo odrzucają je, żeby nikt ich nie zranił. Komu wreszcie uda się przerwać ten zaklęty krąg i czy jest to w ogóle możliwe?

Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy

 (Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie)

Spektakl „Między mitem a prawdą”
Czas trwania spektaklu: 30 min.
Piątek, 09.06.2023r., godz. 18.15 / Carmina
Reżyseria: Monika Adamiec

Scenariusz: Monika Adamiec

Muzyka: Julian Maziarz, Jagoda Kozak, Monika Adamiec

O spektaklu 

Spektakl „Między mitem a prawdą” to zabawa konwencją teatralną i tekstem poetyckim. Rodzaj performensu scenicznego. To także pretekst, żeby na nowo zinterpretować mity greckie, zastanowić się, czy Minotaur na pewno był okrutnym bykiem, czy może jedynie chłopcem z dysfunkcjami. Albo, czy opowieści Odyseusza to prawdziwe morskie przygody, czy raczej wymyślone lub zasłyszane z bajek historyjki. I czy da się śpiewać Hymny homeryckie? Zapraszamy na pokład. 

Teatr Blagier  – Julia Kaczkowska 

 (Stalowa Wola)

Spektakl „Pestki”  (autor: Anna Ciarkowska)
Czas trwania spektaklu: 45 min.
Piątek, 09.06.2023r., godz. 20.00 / Carmina
Reżyseria: Maria Bembenek

Scenariusz: Magdalena Krawiec

Muzyka: Julian Maziarz, Jagoda Kozak, Monika Adamiec


O spektaklu 

„Pestki” to intymna historia o uwikłaniu w powinności i konieczności. To opowieść o dziewczynie, która wtłoczona w świat pełen zasad zaczyna powoli tracić swoje życie. O tym, że słowa mają ogromną moc i bolą bardziej niż czyny. „Wyobraźcie sobie, że każde słowo ma swój ciężar. Ile waży to co dziś do mnie powiedzieliście?”

Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza

(Centrum Kultury i sztuki w Siedlcach)

Spektakl „(nie)dorośli”
Czas trwania spektaklu: 20 min.
Sobota, 10.06.2023r., godz. 15.30 / Spichlerz
Reżyseria: Maciej Czapski

Scenariusz: Maciej Czapski


O spektaklu 

Największe przedstawienie STIMu nosi tytuł „Nie ma sprawy”. To taki „dzień świstaka”. Czy może pierwszy krok w stronę miłości. Nad kubkiem kawy. W czterdziestu odsłonach. Jedno zagaduje, drugie odpowiada… Dzwoneczek oznacza przypał. A że to dzień świstaka a strzały Amora latają gęsto, gorzej z celnością. Zmarnowana szansa poprzedza kolejną. Gadka cokolwiek się zapętla. Dzwoneczek odzywa się raz po raz. Zanim padnie „A będziesz mnie kochać?” adeptki i adepci STIMu ćwiczą się intensywnie w sztuce miłosnej konwersacji, czyli flircie, czy może raczej podrywie. Zatem zapraszamy na spektakl przypał-dzwon…pradon, „Nie ma sprawy”. 

Teatr Ferment

(Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy)

Spektakl „(nie)dorośli”
Czas trwania spektaklu: 30 min.
Sobota, 10.06.2023r., godz. 16.00 / Carmina
Reżyseria: Dominika Migoń – Madura

Scenariusz: Dominika Migoń – Madura

Muzyka: Piotr Madura


O spektaklu 

Widowisko to opowieść szesnastolatek, o tym czego się boją, co je denerwuje i co jest dla nich ważne. O codzienności, ich życiu, troskach i radościach. Szczerze o dorastaniu. 

Teatr Wampa  

 (Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Tychach)

Spektakl „40 sekund”
Czas trwania spektaklu: 35 min.
Sobota, 10.06.2023r., godz. 16.45 / Spichlerz
Reżyseria: Monika Szydłowiecka

Scenariusz: Monika Szydłowiecka i zespół

O spektaklu 

„Inni mają gorzej”, „Nie przesadzaj”, „Idź pobiegaj”, „Jak będziesz dorosła to zobaczysz co to są prawdziwe problemy”, „Wiem lepiej co dla Ciebie dobre”, „Zmarnujesz sobie życie” – to tylko kilka haseł, które zbyt często słyszeli bohaterowie spektaklu. Przedstawiona historia to głos młodego pokolenia, z którego dowiadujemy się, co tak naprawdę jest ważne dla młodych ludzi, czego potrzebują, czego się boją, z czym na co dzień się mierzą, do czego dążą i co może się stać kiedy stają się przezroczyści? Co 40 sekund ktoś na świecie podejmuje decyzję, która zmienia wszystko!

Teatr DS B + S

 (Základná umelecká škola Jozefa Rosinského v Nitre)

Spektakl „Daddy Freud”( autor: Andrej Rácz)
Czas trwania spektaklu: 35 min.
Sobota, 10.06.2023r., godz. 17.40 / Carmina
Reżyseria: Marica Šišková

Scenariusz: Marica Šišková


O spektaklu 

…spektakl o odwadze mówienia głośno o swoich porażkach, lękach, pragnieniach, korzeniach, rodzinie, o tym, czego mają w życiu za mało, a czego mają zbyt dużo, o porozumieniu i zrozumieniu tego, co było, o akceptacji i przebaczeniu…

Teatr Kaprys

(I Liceum Ogólnokształcące w Łapach)

Spektakl „Don Kiszot”
Sobota, 10.06.2023r., godz. 19.40 / Spichlerz
Reżyseria: Adam Karasiewicz

Scenariusz: Adam Karasiewicz

O spektaklu 

Widowisko przedstawia losy słynnego błędnego rycerza, który choć uważany za wariata,  chce zmienić świat i walczyć ze złem. Przedstawienie bawi, ale także zmusza do refleksji. Spektakl otrzymał Grand Prix na Podlaskim Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Białymstoku.