SUPERMARKET i NARODOWE VOODOO

SPEKTAKL DZIESIĄTEJ AKADEMII PRAKTYK TEATRALNYCH „GARDZIENICE” (2011-2012)

na motywach tekstów Andrzeja Stasiuka „Dziennik pisany później”

SUPERMARKET i NARODOWE VOODOO to żywiołowa, teatralno-muzyczna interpretacja fragmentów tekstu Andrzeja Stasiuka „Dziennik pisany później”. Śpiewany, recytowany i rapowany tekst staje się trampoliną do tworzenia wieloznacznej teatralnej mozaiki, będącą (auto)ironiczną próbą opisu rzeczywistości postkomunistycznej Polski, w której narodowe mity mieszają się z konsumpcyjnym stylem życia.

Podobnie jak tekst Stasiuka, spektakl jest rodzajem podróży poprzez miejsca i sytuacje charakterystyczne dla kulturowego krajobrazu współczesnej Polski: od pielgrzymki do sanktuarium maryjnego w Licheniu, poprzez marsze pogrzebowe, wiece, kolejkę na dworcu po promocję w galerii handlowej czy nocną balangę na dyskotece i niedzielną mszę.
Przez teledyskowe sceny, bazujące na rytmach oberka, hip – hop i techno, recytowane żarliwie teksty, przedziera się głos pokolenia tych, którzy jako ostatni doświadczyli rzeczywistości komunizmu i jako pierwsi borykali się z drapieżnym kapitalizmem, erą konsumpcji i globalizacji.

Reżyseria: Jacek Timingeriu (absolwent szóstej Akademii Praktyk Teatralnych)

Opieka artystyczna: Włodzimierz Staniewski

Aranżacje muzyczne: Jarosław Jaruszewski „Bisz”

Aranżacje ruchowe: Katarzyna Stefanowicz, Julia Bui-Ngoc

Muzycy: Danka Vitova, Kamil Herbik, Mateusz Jakubczyk

Galeria