ZNak kaina

SPEKTAKL DZIESIĄTEJ AKADEMII PRAKTYK TEATRALNYCH „GARDZIENICE” (2011-2012)

          „Na początku był pomysł, żeby zrobić komedię o sprawiedliwości, zderzając ze sobą historię komediową i kryminalną. Wybór padł na rzymską komedię „Bracia”, napisaną w 160 r. p.n.e. przez Terencjusza. Eksploruje ona temat wychowywania potomstwa. Skojarzenie jej z biblijnym wątkiem o Kainie i Ablu, z tą rodzinną opowieścią kryminalną, wydało mi się trafne. Zawarty w Biblii wątek o Kainie i Ablu jest krótki. Nie wyjaśnia w sposób satysfakcjonujący motywów, którymi kierował się Kain, zabijając brata. Podczas gdy kolejne interpretacje wyłaniały się z różnych źródeł pozabiblijnych (wskazywały najczęściej na pożądanie do kobiety jako motyw zbrodni), prawdziwie soczyste kąski interpretacyjne ukryte były w literaturze. I tak zaczął się czas wycinania i wklejania. Wprowadziłem do pracy fragmenty powieści egzystencjalnego pisarza hiszpańskiego Miguela de Unamuno p.t. „Abel Sanchez”, będącej uwspółcześnioną wersją mitu o Kainie i Ablu. Wniosły one do pracy nie tylko ogromną intensywność psychologiczną, ale ujawniły też zaskakujące paralele między bohaterami i wątkami powieści Unamuno i komedii Terencjusza.
           W naszej historii pojawił się też Lucyfer z „Kaina”, poematu dramatycznego Lorda Byrona, a potem próba wyświetlenia kwestii – w sposób naturalny pojawiających się przy czytaniu księgi Genesis – t.j. milczenia Boga, kapryśności losu i potencjalnie paraliżujących paradoksów wiary.
       
I tak narodziła się „komedia o sprawiedliwości”
       
Oczywiście nikt nie obiecuje, że będzie się z czego śmiać.”
                                                                                                                                          /
James Brennan

 

Reżyseria: James Brennan
Scenografia: Rhys Chapman
Kostiumy: Marty Jay
Muzyka: Michał Żak, Szczepan Pospieszalski
Muzycy: Damian Borowiec, Małgorzata Krasowska, Maksymilian Wosk, Jarosław Adamów, Elżbieta Wolińska, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
Producent: Włodzimierz StaniewskiOśrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

 
Galeria