Wernisaż: Zieleniak / Polak / Wojciechowski


Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
ma zaszczyt zaprosić na wernisaż trzech wystaw:

◼ Joanna Polak
„Meblościanka”
Wystawa scenografii

◼ Jacek Wojciechowski
„Błękitne fale zaniosą nas w miejsca, których nie ma wcale”
Wystawa malarstwa,

◼ Piotr Zieleniak
„Rzeka życia”
Wystawa Rzeźby,

Wernisaż wystaw nastąpi 26 lutego (sobota), o godz. 18.00, w Pałacu Teatru w Gardzienicach.
Kompleks parkowo-pałacowy Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

Gardzienice Pierwsze 3, 21-050 Piaski
kurator wystaw: Zuzanna Zubek-Gańska
aranżacja światła: Włodzimierz Janowski.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.


Krótkie bio o Artystach:

  • wystawa scenografii, filmu i zdjęć „Meblościanka” Joanny Polak. (sala na pierwszym piętrze).

    Joanna Polak –   Ur. w Lublinie. Dyplom mgr sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 r. na ASP w Poznaniu (stopnie: dr – 2011 UMCS w Lublinie, dr hab. – 2019 ASP we Wrocławiu, prof. PJATK – 2019 PJATK w Warszawie).
    Joanna Polak działa głównie w obrębie animacji filmowej, videoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Ciągle eksperymentując w animacji posługuje się kilkudziesięcioma odmianami technik tradycyjnych i cyfrowych. Jej filmy były wyświetlane na ponad 800 prezentacjach, festiwalach i kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Jej prace zdobyły 61 nagród i wyróżnień (Polska, Węgry, Czechy, Słowenia, USA, Białoruś, Chorwacja, Rosja, Irlandia, Włochy, Indie). Jest reżyserem ponad 100 filmów głównie animowanych.

  • wystawa malarstwa Jacka Wojciechowskiego „Błękitne fale zaniosą nas w miejsca, których nie ma wcale”, (sala na pierwszym piętrze)


    Jacek Wojciechowski – Urodził się 22 XI 1954 w Lublinie. Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w zakresie malarstwa uzyskany w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w roku 1980. Od 2000 r. profesor nadzwyczajny UMCS i od tego też roku kierownik Zakładu Malarstwa i Rysunku II na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Od 1980 r. jest członkiem ZPAP. Od 2011 roku profesor sztuk plastycznych. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się również grafiką komputerową i ilustratorstwem. Wziął udział w ponad 60 wystawach zbiorowych (Polska, Holandia, Niemcy, Francja, Węgry, USA, Tajlandia), zorganizował 29 wystaw indywidualnych, laureat 15 nagród i wyróżnień.

  • wystawa rzeźby Piotra Zieleniaka „Rzeka życia”, (podziemia pałacu)

    Piotr Zieleniak – Urodzony w 1971 r. w Lublinie. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W 2009 r. uzyskał stopień doktora Sztuk Plastycznych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na UMCS pracuje od 2000 roku, obecnie na stanowisku adiunkta I stopnia w Zakładzie Rzeźby i Technik Szklarskich. Jest członkiem ZPAP.Organizator plenerów studenckich, kurator wystawy Jubileusz 100-lecia ZPAP „16 Wschodni Salon Sztuki” w Lublinie. Zorganizował 10 wystaw indywidualnych. A w swoim dorobku posiada 9 wystaw indywidualnych oraz 30 wystaw zbiorowych:

„Die Vandalen”, Niemcy – Bevern (2003 ),„Autograf 2003″, Muzeum Lubelskie, Lublin (2003)
Wystawa grupy „Ośmiu”, Galeria Oranżeria- Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji, Radzyń Podlaski (2003)
„Wandale- strażnicy bursztynowego szlaku”, Państwowe Muzeum Archeologiczne Warszawa (2004)
Galeria „Hortar”, Tarnów(2006)
„Nowe otwarcie”, BWA w Warszawie (2011)
Wielkopolski Salon Sztuki” Poznań (2012)
„Obiekty”,  Galeria Zajezdnia, Lublin (2013)
„Destrukt” rzeźba plenerowa w ramach projektu: „Mrągowo – wyrzeźbione miasto”, Mrągowo (2011)
„Sztuka i Wirtualność”, galeria Zajezdnia Lublin (2011)
„Rzeka Czasu”, Galeria Zajezdnia, Lublin (2012)
„Wielkopolski Salon Sztuki” (2012) Poznań
„Obiekty”, Galeria Zajezdnia, Lublin 2013

„Rozważania na temat natury towarzyszą mi od dawna, znajduję inspirację w otaczającej mnie rzeczywistości – dlatego głównym przedmiotem zainteresowań w mojej twórczości artystycznej jest człowiek i przyroda. Kompozycje rzeźbiarskie są wynikiem obserwacji i analizy natury, ale równocześnie odejściem od realistycznej struktury świata. Bardzo istotna jest dla mnie synteza formy dzieła i jej końcowy aspekt wizualny. Poszukuję rozwiązań swoich działań w różnych materiałach i technikach rzeźbiarskich.”