Alicja Przybyszewska Przeswietlenia scaled - Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"

Galeria Gardzienice: PRZEŚWIETLENIA

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
Galeria Gardzienice
mają zaszczyt zaprosić
na

wernisaż wystawy fotografii
Alicji Przybyszowskiej
PRZEŚWIETLENIA
Wernisaż będzie miał miejsce 9 listopada 2022r., o godz. 18.00
w Galerii Gardzienice, przy ul. Grodzka 5a w Lublinie.
Kurator wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska
aranżacja światła: Włodzimierz Janowski
Wystawa potrwa do 25 listopada.
Wystawa fotografii Alicji Przybyszowskiej w cyklu „Prześwietlenia” poświęcona jest Łemkowszczyźnie. Kilkadziesiąt czarno-białych fotografii łączy symbole sakralne z pejzażem, w unikatowym ujęciu oddającym nostalgię za przestrzenią wyobrażoną. Zdjęcia stanowią przykład fotograficznej kompozycji złożonej, a zarazem historii opowiedzianej.
W obrazie, który wyłania się z prac Autorki, uchwycono losy ludności łemkowskiej, jak również tęsknotę wyrażoną w symbolach, które pozostały po wysiedlonej ludności – przydrożnych krzyżach, kapliczkach czy wyludnionej przestrzeni.
Dzięki zastosowanej technice prezentowane na wystawie prace ukazują cenne pozostałości po dawnej etnograficznej krainie, jednocześnie przenosząc w przeszłość, opowiadają trudną i bolesną historię Łemków. Autorka sięga jednak dalej, stwarzając doskonałą okazję dla odbiorcy, do refleksji nad wielokulturową przeszłością dawnej Polski, w której sploty różnych religii i narodowości stanowiły podstawę życia społecznego.
dr Anna Wilk
Alicja Przybyszowska
Artystka sztuk wizualnych, fotografka, jurorka, kuratorka, pedagog. Inicjatorka i
koordynatorka konkursów fotograficznych. Uczestniczka festiwali i rezydencji artystycznych Studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Rzeczywisty Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. W 2021 roku uzyskała tytuł Excellence FIAP Silver (EFIAP/s) nadawany przez Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP) w Luksemburgu. Odznaczona Medalami: „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości (1918-2018) przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskie oraz odznaczona Srebrnym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość” przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 25-lecia. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej.
Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych na sześciu kontynentach. Twórczość jej została doceniona w ponad 130 konkursach na całym świecie, gdzie zdobyła prestiżowe nagrody. Fotografie jej trafiły do kolekcji FIAP jako artystyczne dziedzictwo, muzeum fotografii oraz zbiorów prywatnych w kraju i zagranicą. Fotografia jest dla niej indywidualnym językiem, którym nawiązuje dialog z otaczającym ją światem. Jej obecne poszukiwania skupiają się na cielesności, przemijaniu i pojęciu pamięci.

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

09 - 25 lis 2022
Expired!

Czas

10:00 - 16:00

Etykiety

Wystawa
Kategoria