Cztery kobiety ubrane w białe faruchy i czarne chusty na głowach pochylone nad tabliczkami które trzymają w dłoniach. Prawdopodobnie odczytując z nich treść. Zdjęcie pochodzi ze spektaklu pt. Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”

Spektakl pt. „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” to kooprodukcja Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Mikołaj z Wilkowiecka – autor szesnastowiecznego misterium rezurekcyjnego to rówieśnik Szekspira, porównywany z nim też w kontekście rozwoju dramatu i teatru. „Historyja…” to najczęściej wystawiana sztuka do XIX wieku. Utwór doczekał się adaptacji wielu wybitnych twórców polskiego teatru – m.in. Leona Schillera czy Kazimierza Dejmka. Kolejną próbę przeniesienia dramatu na scenę podjęli Jarosław Gajewski – reżyser i Patryk Kencki – dramaturg.

W lubelskiej adaptacji „Historyi …” twórcy łączą różne światy: sacrum i profanum, codzienność z religijnością, to co współczesne, z tym co dawne. To też wyjątkowe spotkanie aktorów teatru repertuarowego z Teatru im. Juliusza Osterwy z aktorami Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. We wspólnej pracy zespół aktorski, budujący spektakl pracował zgodnie z zasadą wzajemności, która jest charakterystyczna dla gardzienickiego stylu.

Ważnym kontekstem przygotowania premiery „Historyi…” jest warstwa językowa, o której autorzy spektaklu mówią: „Język sam przez się wzywa nas do twórczości, pozostając zarazem tajemnicą, którą odkrywamy do samego końca naszych twórczych praktyk. A teatr wydaje się najpełniejszą praktyką językową: od pierwszego twórczego impulsu do pełni scenicznej realizacji”. Dodają też: „Rozwój człowieka w jego człowieczeństwie dokonuje się głównie poprzez język i w przestrzeniach języka. Język sam przez się wzywa nas do twórczości, pozostając zarazem tajemnicą, którą odkrywamy do samego końca naszych twórczych praktyk. A teatr wydaje się najpełniejszą praktyką językową: od pierwszego twórczego impulsu do pełni scenicznej realizacji.”

Terminy spektakli:

5 kwietnia, godz. 19:00
6 kwietnia, godz. 20:00
13 – 14 kwietnia, godz. 10:00 i 19:00
15 kwietnia, godz. 19:00
16 kwietnia, godz. 17:00, Spektakl dla seniorów

 

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

05 kw. 2023
Expired!

Czas

19:00 - 20:00

Etykiety

Spektakle
Kategoria