Afisz z programem Festiwalu Kalejdoskop

Kalejdoskop

VI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH „KALEJDOSKOP”

PIĄTEK | 18.06.2021 r.

17:00 – Oficjalne otwarcie VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”, powitanie gości, przedstawienie jury/ Pałac, Sala Koncertowa

Prezentacja konkursowa (Oficyna Południowa, Carmina):

18:00 – 18:30 – Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy, Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie,  spektakl „Niewinne Szekspirowi”  (30 min.)
20:30 – 21:30 – warsztaty integracyjne
22:00 – 23:00– spektakl gościnny Teatru „Gardzienice”, „Oratorium Pytyjskie”/Spichlerz

SOBOTA | 19.06.2021 r.

9:00 – 9:45 – trening poranny z aktorami Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
(Anna Dąbrowska, Paweł Kieszko, Jan Żórawski)

Prezentacje konkursowe (Spichlerz) oraz warsztaty:

10:15 – 10:55 – Teatr Plaster, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, spektakl  „,Nagle w głębi lasu” (40 min.)

11:15 – 12:45 – warsztaty
13:00 – 14:30 – warsztaty

16:00 – 16:35 – Teatr Dziewiątka, ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, spektakl  „Wyspa Chudych” (35 min.)

1700 – 1800 – Teatr  The M.A.S.K, Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski, spektakl „Zielony Gil” (60 min.)

19:30 – 20:05 – Autorski Teatr Ruchu Wampa, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, spektakl „Bieguni” (35 min.)

21:00 – 22:00  spektakl gościnny Poławiacze Pereł Improv Teatr, Lublin, „Umiem co pokażę” / Spichlerz

NIEDZIELA | 20.06.2021 r.

9:00 – 9:45 – trening poranny z aktorami Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
(Anna Dąbrowska, Paweł Kieszko, Jan Żórawski)

10:00 – 13:00 – omówienia spektakli prezentowanych w poprzednich dniach / Szopa

15:00 – ogłoszenie werdyktu, oficjalne zamknięcie VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”/ Pałac, Sala Koncertowa

JURY

Joanna Holcgreber – aktorka, pedagog i animator kultury. Od września 1995 roku w zespole Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Od tego czasu aktywnie i twórczo uczestniczy we wszystkich projektach teatralnych i dydaktycznych organizowanych przez Teatr oraz odbywających się z jego udziałem. Stanowi trzon zespołu. Specjalizuje się w prowadzeniu „treningu wzajemnościowego” oraz „cheironomii” –  specyficznych form treningu aktorskiego, stworzonych i wyrosłych na gruncie „gardzienickim”.

Jan Wawrzyniec Tuźnik– wychowanek lubelskiego Teatru Panopticum. Absolwent  Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, na kierunku­ aktorstwo. Po ukończeniu studiów pracował w supraskim Teatrze Wierszalin – Piotra Tomaszuka. Obecnie aktywnie działa w lubelskim Centrum Kultury (Scena Prapremier In Vitro, Czytelnia Dramatu, Pracownia Sztuczka). Dodatkowo pracuje w Radiu Lublin, improwizuje oraz jest zapalonym podróżnikiem.

Od 2015 r. najwięcej serca, potu i krwi wkłada w rozwój własnego „dziecka”, którym nazywa Klepisko. Jest to jego autorski pomysł na zaaranżowanie wiejskiej stodoły na  potrzeby sztuki. Najważniejszą gałęzią tego przedsięwzięcia jest Teatr Klepisko – jedyny profesjonalny teatr w powiecie puławskim. To właśnie w tym miejscu rozpoczął przygodę z reżyserią teatralną.

 


O spektaklach:

Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy
(Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie)

Spektakl „Niewinne Szekspirowi”
Czas trwania spektaklu: 30 min.
Piątek, 18.06.2021 r., godz. 16.00 / Sala Carmina

 

Reżyseria: Monika Adamiec
Scenariusz: Monika Adamiec

O spektaklu

Obudziły się w grobowcu, zadziwione sobą i miejscem.

Oswajają przestrzeń, oswajają siebie.

Przypominają sobie kim są i wtedy zaczyna się ich piekło.

„Ro…  Ro… meo…”

Piekło wspomnień, usprawiedliwień, rozmyślań, tłumaczeń.

W spektaklu „Niewinne Szekspirowi”  spotykają się Julia i Ofelia. Czy takie spotkanie było kiedykolwiek możliwe? Co nimi kierowało i czym zawiniły te dwie młode i piękne bohaterki szekspirowskich dramatów, że musiały umrzeć?

O teatrze

Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Wielokrotnie zapraszany na konkursy i festiwale teatralne w Polsce (Ruda Huta, Nowa Sól, Łapy, Wielopole Skrzyńskie). Laureat ogólnopolskich przeglądów i konkursów teatralnych.

Od swojej premiery, która odbyła się 18 czerwca 2019 roku, spektakl „Niewinne Szekspirowi” zdobył następujące nagrody i wyróżnienia:

  •       zaproszenie i udział w III Letnich Spotkaniach Teatralnych KOŁOWROTEK 2019,
  •       zaproszenie i udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Monodramistów WYŻYNA TEATRALNA ,
  •       zaproszenie i udział w  Festiwalu Niezależnych Teatrów F-erme-NT 2019,
  •       Grand Prix na IX Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych TRYBUNA TEATRU 2019,
  •       II Nagroda na 38. Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych CENTRUM.

 

Teatr „Gardzienice”

Występ gościnny:  Spektakl „Oratorium Pytyjskie”
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Piątek, 18.06.2021 r., godz. 22.00 / Spichlerz

Autor widowiska: Włodzimierz Staniewski
Kompozycje do sentencji Siedmiu Mędrców: Mikołaj Blajda
Adaptacja fragmentów muzyki Starożytnej Grecji: Maciej Rychły
Tłumaczenie pieśni Met’emoisi i Eksodosu z “Ifigenii w Aulidzie”: Jerzy Łanowski
Tłumaczenie pieśni: Tripoda manteion, Promoleth Musai, Hoson dzēs: Jerzy Danielewicz
Przekład Sentencji Siedmiu Mędrców: Cezary Wodziński
Muzycy: Teriana Oreshko – Muca, Małgorzata Bardak, Bartłomiej Godula, Sylwia Pelak, Jakub Kawalerski
Realizator oświetlenia: Paweł Kieszko
Realizator multimediów: Karol Bartosiewicz

Obsada: Mariusz Gołaj, Marcin Jan Mrowca, Joanna Holcgreber, Anna Maria Dąbrowska, Tetiana Oreshko – Muca, Magdalena Pamuła, Kacper Lech, Jan Żórawski, Anna Nguyen, Beata Ziółkowska

O spektaklu
W kulturze i wyobraźni zbiorowej, która jest kultury najcenniejszą skarbnicą, imiona Sybilli i Pytii, jak również Kasandry, złączyły się w jedno i kojarzone są z umiejętnością przepowiadania przyszłości, boskim natchnieniem oraz odsłanianiem tajemnic ludzkiego losu.

Sybilla pochodziła z Kume w etruskiej wówczas Kampanii (mówi się, że przyszła tam z Grecji), Kasandra była z Troi, a delfijską wieszczkę sławiono pod imieniem Pytii. Dzisiaj w Delfach można dotknąć skały, którą nazywają Skałą Sybilli. Życie Kasandry było doczesne (w wymiarze „bios”), życie Sybilli i Pytii przeszło do wymiaru wiecznego (greckie „zoe”). Wieszczy dar otrzymały wszystkie od Apollina, wszystkie też stały się niewyczerpanym źródłem inspiracji dla poetów/piewców, których my, Słowianie, nazywamy wieszczami. „Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha?” (A. Mickiewicz)

Apollo królował w Delfach i  on też objął  boską opieką Siedmiu Mędrców, których zwołano w VI wieku p.n.e. do tego pępka ówczesnego świata, żeby dali świadectwo przenikliwości i wzniosłości greckiego umysłu i ducha. Nie można jednakowoż zapominać, że Delfy były jedynym miejscem, w którym w braterskiej niemal zgodzie pozostawały ze sobą przybytki Apollina i Dionizosa. Po połoninach i perciach górującego nad Delfami Parnasu niosły się gromkie apollińskie peany i dionizyjskie dytyramby. Jedne chwaliły rozum, drugie muzykę i intuicję. Mało jest w historii wersów ujętych w jeden kodeks, które byłyby tak lapidarne w formie, a zarazem tak głębokie i wzniosłe w treści, tak poetycko uskrzydlone i tak muzyczne, jak Przykazania Mędrców z Delf. Nie tracące na aktualności. Idą (a jakże) w poprzek paplaninie naszej postkultury i prania wiary we wszelkie wartości dzisiejszego postświata. Półtorej setki maksym, wskazań, eksklamacji, nawoływań, próśb, przestróg, litanijnych zaklęć i „wniebogłosów”… Ryte w stożkowym kamieniu, omfalosie, ustawionym przed świątynią Apollina, u stóp skały, z której siódmego dnia każdego miesiąca wieszczyła Pytia/Sybilla.

Tak mówią jedni… Inni zaś sugerują, że i Pytia i omfalos ukryte były przed oczami zwykłych śmiertelników w adytonie, świętym świętych w przybytku Apollina. Jeszcze inni domniemują, iż dwa były kamienie – jeden wyznaczał środek świata,  a na drugim wyrzeźbiono przesłania Siedmiu Mędrców. Niektóre brzmią jak drogowe znaki życia („Nie łam przysięgi”, „Wychwalaj dzielność”, „Pij z umiarem”), inne zaś – jak sybillińskie parafrazy („Postrzegaj słyszeniem”, „Ujrzyj, co usłyszałeś”, „Patrz niczym obcy”, “Poznaj, co wiesz”). W kamieniu ryto i słowo i nutę. Kamień mówił i śpiewał.

Sybilla/ Pytia pojawiała się natomiast w jej kolejnych wcieleniach wszędzie tam, gdzie starożytny Helleńczyk postawił swoją stopę. Dywinacja w Antyku była bowiem sztuką tak powszechną i pożądaną, jak dziś prognozologia i fantastyka. Starożytni postulowali: „Poznaj samego siebie”. Współcześni magowie wróżą z giełdowych kursów i badań opinii publicznych. Komentarz zbędny.

I jeszcze głos wybitnemu znawcy: „Zawsze powinniśmy pamiętać, że oryginalne inskrypcje w Świętym Świętych Pytyjskiej Świątyni były ryte na stelli we wczesnym VI wieku p.n.e., jeśli nie wcześniej (…). Wiemy, że „Przykazania Siedmiu” stanowią najwcześniejszy znany zbiór mądrości Greków. Wiemy także, że z sukcesem służyły upowszechnianiu greckiej wiedzy dłużej niż przez dwadzieścia wieków. Co do ich etycznego standardu – wszystko, co możemy rzec, to to, że stały na wyższym poziomie niż dekalog Mojżesza, bez pretendowania do słów przekazanych przez jakiegokolwiek Boga, choć równocześnie uczą pełnego szacunku i posłuszeństwa wobec boskiej mocy”. (Al. N. Oikonomides, 1987)

Włodzimierz Staniewski, 2013

 

Teatr Plaster
(Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki)

Spektakl ,,Nagle w głębi lasu” wg Amosa Oza oraz tekstów własnych
Czas trwania spektaklu: 40 min.
Sobota, 19.06.2021 r., godz. 10.10 / Spichlerz

Reżyseria: Paweł Sroka
Scenariusz: Paweł Sroka

O spektaklu

,,Zamknijcie oczy, posłuchajcie, wyobraźcie sobie” – zachęca na początku jedna z postaci spektaklu. Na pozbawionej scenografii scenie siedzą w półokręgu aktorzy Teatru Plaster, przypominając harcerzy, którzy spotkali się przy ognisku. Towarzyszą im dźwięki gitary, jednak zamiast roześmianej, biesiadującej grupy widz obserwuje milczących, pogrążonych w smutku, zamyślonych bohaterów. Nie usłyszymy wesołych opowieści, radosnych wspomnień, ale przejmującą historię o mieszkańcach pewnej miejscowości. Tam wiodą ciche, rutynowe życie bohaterowie, których losy po kolei przedstawiają aktorzy ,,Plastra”. A relacjonować to, co się im przydarzyło nie jest łatwo. Wszelkie nieszczęścia rozpoczynają się od tajemniczego ,,zniknięcia” zwierząt, czy raczej ich odejścia. Jednak nikt nie sili się na refleksję i nie łączy powodu tego zdarzenia ze swoim podłym zachowaniem. Postaci nadal wyśmiewają w stereotypowy sposób siebie nawzajem, wytykają swoje wady, nie akceptują,,odmienności”, brak im wrażliwości, empatii. Choć szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania i zmagają się z pustką po dawnym życiu, to wszelkie próby odnalezienia rozwiązania i rodzące je nowe sytuacje nic nie zmieniają i w konsekwencji okazują się bezskuteczne. Bezimienny świat stopniowo wypełnia odczuwana przez postaci beznadzieja.

Podobno na tonącym lądzie zwierzęta ratują siebie nawzajem. Ofiary przenoszą swoich naturalnych wrogów na suchy ląd. Czy ludzie zachowaliby się podobnie? Czy podaliby pomocną dłoń? W spektaklu ,,Nagle w głębi lasu” wyraźnie zaznaczona jest potrzeba powrotu do dziecięcej niewinności, czystych intencji, szczerości i uczciwości.

 

O teatrze

Młodzieżowy Teatr ,,Plaster” powstał w 2006r. przy kole zajęć plastycznych prowadzonym przez Pawła Srokę. Już w 2007r. okazało się, że grupa plastyczna jest zespołem teatralnym… i tak już zostało. Grupa przez 15 lat działalności tworzyła spektakle różnej formy: scenę plastyczną, teatr poezji, a przede wszystkim upodobała sobie formę farsy, śmiechu. Teatr jest laureatem wielu ważnych festiwali w Polsce, zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, ale też zbieraczem wielu nagan i nieprzychylnych krytyk. ,,Plaster” – to grupa ludzi, którzy uwielbiają się spotykać i robić coś sensownego.

Teatr Dziewiątka
(ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu)

Spektakl „Wyspa Chudych”
Czas trwania spektaklu: 35 min.
Sobota, 19.06.2021 r., godz. 16.00 / Spichlerz

 

Reżyseria: Aneta Ćwieluch
Scenariusz: Aneta Ćwieluch

O spektaklu

Wyspa Chudych to spektakl oparty na dramacie Karoliny  Maciejaszek. Opowiada historię polskich dzieci w czasie II wojny światowej, znajdujących się w obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi. Stworzony w konwencji dwóch planów, gdzie zabawa jest przykrywką dla ciężkich przeżyć i wspomnień. Przeżycia najmłodszych przepuszczone zostały przez wyobraźnię dzieci, które egzystują między jawą a snem.  Zrealizowany jako teatr formy wykorzystujący rytmy i dźwięki. Otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Relacje Międzypokoleniowe 2020 w Stalowej Woli, I nagrodę na  Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łodzi w 2020r. oraz został mu przyznany grant w ramach  festiwalu YouTube Dni Kultury 2021.

 

O teatrze

Teatr Dziewiątka to teatr szkolny istniejący 11 lat w ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu. Przez te lata przez zespół przewinęło się przeszło ponad 100 osób. Powstało ponad 30 spektakli grupowych i indywidualnych. Aktorzy teatru biorą również udział w różnego rodzaju konkursach artystycznych odnosząc sukcesy. Teatr otrzymywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie, Zgorzelcu, Wrocławiu, Tychach, Wadowicach, Słupsku.

 

Teatr The M.A.S.K.
(Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski)

Spektakl „Zielony Gil”

Czas trwania spektaklu: 60 min.

Sobota, 19.06.2021 r., godz. 17.00 / Spichlerz

Reżyseria: Mateusz Sacharzewski
Scenariusz: Tirso de Molina, przekład i adaptacja: Julian Tuwim

 

O spektaklu

„Gdy gniew i miłość połączą się w kobiecie w jedno piekło, nie ma takiej przeszkody, której by na drodze do swojego celu nie osiągnęła.”

Dona Diana na moście Anzures w Valladolid poznaje pięknego młodzieńca don Martina de Ortegę. Młodzi zakochują się w sobie, a don Martin obiecuje dziewczynie ślub. Jego ojciec nie wyraża jednak zgody na związek syna ze zubożałą szlachcianką i wysyła go do Madrytu jako don Gila de Albornoz w celu poślubienia bogatej Don Inez. Zraniona i porzucona Diana za cel stawia sobie zemstę na ukochanym. Przywdziewa strój Don Gila i wyrusza za Martinem. W drodze towarzyszy jej służka Quintana i roztrzepany Caramanchel.

 

O teatrze

THE M.A.S.K. w roku 2012 założył absolwent wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Mateusz Sacharzewski. Siedziba grupy znajduje się w Kreatywnym Centrum Kultury, gdzie premierę miały wszystkie dotychczasowe spektakle, a działający w teatrze młodzi ludzie tworzyli i tworzą historię teatru w Bielsku Podlaskim.

Członkowie zespołu, który stworzył Zielonego Gila działają w szeregach The M.A.S.K. od kwietnia 2019r. . Do tej pory mają na koncie musical oparty na tekście Julii Holewińskiej ,,Akademia Pani Beksy” oraz spektakl autorski  „Takie tam o takich tam”. Jest to grupa młoda, zgrana, energiczna i niezwykle zdeterminowana do pracy.

Oprócz miłości do teatru członków zespołu łączy coś jeszcze. Działając, stają się sobie przyjaciółmi i traktują  jak rodzina. Bardzo cenią sobie relacje w grupie, teatrze, a wreszcie te z widzem. Ich działaniu przyświeca propagowanie dobrej myśli. Emanują pozytywną energią, są głośni, radośni, a na wyjazdach zawsze ich pełno. Uwielbiają się śmiać, najlepiej z samych siebie m.in. dlatego tworzą głównie komedie. Nie jest to jednak jedynie sztuka dla sztuki. Mimo komediowego charakteru każdy prezentowany utwór niesie ze sobą przesłanie. Czasem mniej lub bardziej ukryte.

 

Autorski Teatr Ruchu WAMPA
(Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków
w Tychach)

Spektakl „Bieguni”
Czas trwania spektaklu: 35 min.
Sobota, 19.06.2021 r., godz. 19.30  / Spichlerz

Reżyseria i choreografia: Monika Szydłowiecka
Scenariusz: na motywach prozy Olgi Tokarczuk i tekstów własnych zespołu

 

O spektaklu

Punktem wyjściowym pracy nad spektaklem stała się powieść Olgi Tokarczuk „Bieguni” – luźno zebrane myśli autorki na temat podróży, miejsca człowieka w świecie, przekraczania granic, zagubienia, poszukiwania własnego ja, współczesnego pędu. Wybrane cytaty stały się początkiem poszukiwań do własnego spojrzenia na kluczowe zagadnienia współczesności. Autorski Teatr Ruchu „Wampa”, posługuje się w swojej wypowiedzi scenicznej nie tylko słowem, ale w znacznej mierze ruchem, który staje się równoprawnym narratorem opowieści. Zapraszamy widzów do wspólnej podróży. „Miejsce i czas – dowolne. Kierunek – przed siebie. Cel – lekcja tożsamości. Ryzyko – zagubienie”.

 

O teatrze

Autorski Teatr Ruchu „Wampa” powstał w 1993r. przy Szkole Integracyjnej Fundacji „Schola Nostra”. Od września 1998r. teatr funkcjonuje w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Tychach. Założycielką i reżyserką zespołu była Dagmara Łanucha. Od września 2007 roku opiekę nad teatrem przejęła Monika Szydłowiecka (wieloletnia podopieczna i aktorka teatru WAMPA). W ciągu 25 lat pracy, zespół współtworzyło około 120 osób, większość z nich zrealizowała z grupą co najmniej kilka premier, a najwytrwalsi byli członkami zespołu przez 10 kolejnych sezonów artystycznych. Dla kilku osób teatr „Wampa” stał się początkiem profesjonalnej aktorskiej drogi zawodowej. Specyfika pracy teatru „Wampa” polega na współtworzeniu spektaklu teatralnego przez całą grupę. Ogromna większość spektakli zespołu to produkcje autorskie, od kilku lat jednak grupa zaczęła szukać inspiracji w literaturze, tworząc spektakle na motywach wybranych dramatów i powieści. Zespół był wielokrotnie nagradzany podczas: Wojewódzkich Konfrontacji Teatrów Ruchu, Tańca i Pantomimy w Katowicach, Będzińskich Spotkaniach Teatralnych „Best”, Festiwalu Teatrów Amatorskich „OHO” w Zabrzu, w tym roku spektakl „Bieguni” zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Skibowisko” we Wrocławiu, II miejsce na Festiwalu Twórczości Młodzieży Szkolnej w Mysłowicach i nagrodę Grand Prix Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży w Tychach.

„Poławiacze pereł. Improv Teatr”

Występ gościnny: Improwizowany spektakl komediowy „Umiem co pokażę”

Sobota, 19.06.2021 r., godz. 21.00 / Spichlerz

 

W czasach kiedy każda chwila stawała się szybsza od siebie sprzed kilku lat, kiedy ważniejszy był efekt niż dążenie do niego, kiedy prawdziwe wartości utraciły swoją wartość, spotkało się sześciu (a potem pięciu zostało) dojrzałych mężczyzn. Spotkało się nieprzypadkowo. Spotkało się, aby wstrzymać czas, przywrócić atrakcyjność wspólnej drodze „ku” i aby śmiało opowiedzieć światu o rzeczach najistotniejszych.

/fragment książki „Jak Poławiacze Pereł zmienili świat”, C.S. Bux, New York, rok wyd. 2037/

O spektaklu:

Spektakl składa się z krótkich form improwizacji teatralnej przygotowanych metodą Fast Food Stanislavski. Innymi słowy, jest to ekspresowy serwis dobrego i sprawdzonego humoru. Skecze komediowe/etiudy teatralne będą tworzone na żywo przed uczestnikami wieczoru.

Proponowany program opiera się na sprawdzonych i realizowanych na całym świecie technikach improwizacji teatralnej – w skrócie Impro. Udział publiczności w improwizowanym spektaklu jest bardzo duży, od samego początku ma ona realny wpływ na to co się dzieje na scenie i jak toczy się historia bohaterów.

Spektakle Poławiaczy są każdorazowo eksperymentem, są wyzwaniem, są skokiem na „głęboką wodę”. Przed ich rozpoczęciem nikt (nawet aktorzy) nie wie co się wydarzy, jakie tematy zostaną poruszone, jakie historie opowiedziane i jakie tajemnice ujawnione… Scena i widownia powołują do życia bohaterów, bohaterowie mierzą się z problemami, rozwiązują je lub są nimi przygniatani. Wytwarza się energia, która spaja aktorów, łączy przestrzeń iluzji teatru z przestrzenią życia.

Celem Poławiaczy nie jest jednorazowy uśmiech wywołany szybkim żartem, czy łatwym dowcipem. Dążą oni do prawdy, do głębokiego przeżycia, do sytuacji w której widz przegląda się w wykreowanej spontanicznie scenie.

Humor nie jest celem, jest jedynie środkiem dotarcia do tego co porusza, co ważne.

 


Fundacja „Architekci kultury”  Teatr Kto tam?

Fundacja „Architekci kultury” istnieje od 2004r. Skupia się przede wszystkim na edukacji teatralnej dzieci, młodzieży, dorosłych. W ramach fundacji działa Teatr Kto tam?, prezentujący spektakle oraz prowadzący warsztaty w placówkach oświatowych i kulturalnych na terenie województwa lubelskiego.

W 2015r. i 2020r. fundacja realizowała projekt w ramach programu „Patriotyzm jutra”, dotowany przez Muzeum Historii Polski i Gminę Miejską Świdnik pt. „Tu zaczęła się wolność! – 35  i 40 rocznica Świdnickiego Lipca”, w ramach którego powstał spektakl uliczny „Kroniki Świdnickie”. W roku 2015  Teatr Kto tam?  przygotował również plenerowe widowisko „Serce”, które miało swoją premierę w trakcie X Spotkań Teatrów Ulicznych „Machina teatralna” w Świdniku. Od roku 2017 fundacja wraz z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” organizuje  Festiwal Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”. W 2018r.  fundacja zrealizowała teatralny koncert „Melodia jest kobietą”, w którym zabrzmiały piosenki z lat 50., 60., 70. XX wieku, takich wykonawców jak m. in. Czesław Niemen, Kalina Jędrusik, Ada Rusowicz, Kabaret Starszych Panów,  w którym wzięły udział wszystkie pokolenia świdniczan. Organizacja uczestniczyła również w imprezach charytatywnych.

 


 

WARSZTATY INTEGRACYJNE PROWADZONE PRZEZ CZŁONKÓW FUNDACJI ARCHITEKCI KULTURY: Lenę Różańską i Sylwię Kośkę.

Warsztaty mają na celu wyzwolenie pozytywnej energii w grupie. Zależy nam na otwarciu się uczestników, na wspólnym byciu tu i teraz poprzez szereg zadań teatralno – integracyjnych. Spotkanie z nami pozwoli dotknąć sfer emocji, spontaniczności, jak i pokaże, jak ważna jest współpraca. Piękne otoczenie, wszechobecna zieleń i my. Nakierowani na jak najlepszą zabawę!

WARSZTATY PROWADZONE PRZEZ JANA WAWRZYŃCA TUŹNIKA:

Warsztat improwizatorski w sposób niebywały rozwija umiejętności aktorskie. Na zajęciach uczestnicy poznają arkana sztuki impro teatru. Będą ćwiczyć umiejętność akceptacji, nauczą się różnych formatów impro i dowiedzą się jak na scenie być gotowym na wszystko. Zamiast bać się nieprzewidzianych sytuacji, po tych warsztatach, uczestnicy będą ich pragnąć niczym spragniony człowiek wody.

Jak być tu i teraz? O czym myśleć na scenie? Dlaczego ciągle się „oceniam”?

Odpowiedzią na te pytania, są właśnie te warsztaty.

WARSZTATY i TRENINGI PROWADZONE PRZEZ AKTORÓW„GARDZIENICE”: Joannę Holcgreber, Tetianę Oreshko-Mucę, Annę Dąbrowską, Marcina Mrowcę, Pawła Kieszkę, Jana Żórawskiego 

Sesja warsztatowa odwoływać się będzie do praktyk teatralnych wypracowanych w Teatrze „Gardzienice”. Będzie obejmować praktyczne ćwiczenia z ciałem i głosem odnoszące się do źródeł antycznych (muzyka, ikonografia antycznej Grecji, fragmenty tekstów). Elementem warsztatów będą również treningi poranne.

 


 

O prowadzących:

Tetiana Oreshko-Muca pochodzi z Kijowa (Ukraina). W roku 2013 ukończyła Uniwersytet Narodowy Teatru, Kina i TV (Kijów). Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Od sierpnia 2013r. zatrudniona w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Obecnie bierze udział w spektaklach i projektach artystycznych oraz dydaktycznych Teatru „Gardzienice” jako aktorka i muzyk.

Marcin Mrowca – aktor, pedagog, animator kultury, muzyk, założyciel zespołów muzycznych „Orkiestra pw. Św. Mikołaja” oraz „Hojra”. Współpracuje z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” od 1990 roku, od 1993 zatrudniony na stałe w zespole Teatru. Aktywnie i twórczo uczestniczy w projektach teatralnych i dydaktycznych organizowanych przez Ośrodek. Stanowi trzon zespołu Ośrodka prowadzącego sesje dydaktyczne, organizowane w wielu miejscach w Polsce i zagranicą, dla studentów szkół teatralnych, animatorów kultury, aktorów i reżyserów. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć muzycznych i w pracy z chórem.

Paweł Kieszko – główny koordynator techniki teatralnej, aktor oraz instruktor i trener fizkultury teatralnej w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Anna Dąbrowska – aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” od r. 2001, kiedy to ukończyła Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Prowadzi warsztaty praktyk teatralnych i współpracuje z organizacjami pozarządowymi przy projektach artystyczno-kulturalnych i społecznych (teatr, muzyka, promocja zdrowia).

Jan Żórawski – Aktor, absolwent Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Od 2010 r. związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, gdzie w spektaklach wciela się w wiodące role.


KOORDYNATORZY FESTIWALU:

Katarzyna Marjasiewicz – inicjatorka powstania Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”, instruktor teatralny, animator i manager kultury, logopeda, autorka scenariuszy teatralnych, laureatka Nagrody Burmistrza Miasta Świdnik za całokształt twórczości, zdobywczyni nagród za reżyserię na wielu festiwalach teatralnych, wieloletni koordynator Spotkań Teatrów Ulicznych w Świdniku, prowadzi Teatr Puk – Puk w MOK w Świdniku oraz Teatr „Kto tam”? w Fundacji „Architekci kultury”, laureatka nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie kultury w roku 2018.

Beata Ziółkowska – mgr Animacji Kultury (specjalizacja Teatr i Taniec) i absolwentka Niepublicznego Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego pod patronatem Teatru Muzycznego w Lublinie (specjalizacja Aktor Scen Muzycznych) oraz absolwentka XIII Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Życie zawodowe w Ośrodku Praktyk Teatralnych zaczęła w 2018 roku. Prowadzi warsztaty teatralne w ramach projektu „Sztuka do drzwi puka” dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. Współpracuje z Fundacją „Architekci Kultury” i Teatrem Kto Tam?

Joanna Holcgreber– aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, zasiada w gronie jurorskim niezmiennie od II edycji Festiwalu.

Iga Najda – wieloletnia aktorka Teatru Puk-Puk oraz Teatru Kto Tam?, współpracownik Fundacji “Architekci Kultury”. Pełniła funkcję koordynatora pracy wolontariuszy podczas Festiwalu XX (plus dwa) – lecia Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, a na „Kalejdoskopie” od kilku edycji wspiera w działaniach grupę medialną oraz grupę wolontariuszy.


OSOBY WSPÓŁTWORZĄCE FESTIWAL:

WOLONTARIUSZE

Grupę wolontariuszy stanowią głównie aktorzy Teatru Puk – Puk działającego w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku, który przez dwie pierwsze edycje był gospodarzem festiwalu. W tym roku wspomagają nas dzielnie: Jagoda Żurek, Julia Bartosiewicz, Katarzyna Misiak, Karolina Momot, Antola Sadło,  Karol Mazurek, Patryk Kwiatuszewski, Mateusz Wszelaki, Krzysztof Dobrowolski.

 

GRUPA MEDIALNA

Jak co roku najwięcej o festiwalu dowiecie się śledząc nasz profil na FACEBOOKU. Polubcie go koniecznie! Za to, by były tam zdjęcia, filmy, recenzje Waszych spektakli odpowiadają w tym roku: Sylwia Kośka, Monika Kowalczyk, Lena Różańska, Mikołaj Kołodziejczyk, Marcin Butryn oraz wolontariusze.

 

OBSŁUGA TECHNICZNA

Sprawia, by wszystkie spektakle były odpowiednio nagłośnione i oświetlone.

W skład ekipy technicznej wchodzą w tym roku:
Paweł Kieszko, Jan Żórawski, Karol Bartosiewicz, Arkadiusz Klej.

 

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

18 - 20 cze 2021
Expired!

Etykiety

Edukacja,
Festiwale,
Spektakle

Lokalizacja

Kompleks parkowo-pałacowy Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice"