WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII MACIEJA CIEŚLAKA „Jak Blisko”
Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
i
Galeria Gardzienice
mają zaszczyt zaprosić
na wernisaż wystawy fotografii
Macieja Ceślaka „Jak Blisko”
Wernisaż wystawy fotografii Macieja Ceślaka „Jak Blisko”
Wernisaż wystawy: 23 marzec (sobota) , godz. 18.00
w Kompleksie Pałacowo-Parkowym
Gardzienice Pierwsze 3, 21-050 Piaski
Co się wydarzy, gdy laureat National Geographic spotka na swojej drodze sztuczną inteligencję i zaprosi ja do wspólnego fotograficznego zadania?
„JAK BLISKO”
Wystawę tworzy seria klasycznych fotografii studyjnych przedstawiających ujęcia par – wyraźnie bliskich sobie, niemal symbiotycznie złączonych ze sobą ludzi i dzikich zwierząt. Te portrety przyszłości stworzono przy współudziale sztucznej inteligencji. I może dzięki odkryciom sztucznej inteligencji, ta dziś wciąż jeszcze utopijna wizja wkrótce stanie się realnym scenariuszem.
Czy super-inteligencja przedefiniuje obowiązującą wiedzę i paradygmaty opisujące relacje człowiek-zwierzę?
Patrząc na rozwój cywilizacji, w tym humanizmu, wyraźna jest ewolucja roli przypisywanej człowiekowi w świecie.
Dawno zdetronizowany z pozycji „króla wszystkich stworzeń” człowiek coraz trudniej odnajduje się w świecie zwierząt.
Jeszcze kilka dekad temu dyskusje o prawach i podmiotowości zwierząt, wegetarianizmie czy weganizmie były rzadkością – dziś ogólne przedefiniowanie naszego stosunku do innych czujących istot jest faktem. A rozwój technologii –
spożywczych, tekstylnych, transportowych etc. – pozwala nam ani nie polować na zwierzęta, ani ich nie jeść, ani nie nosić odzwierzęcych ubrań, ani nie obawiać się z ich strony ataku.
Czy technologiczny skok umożliwiający nam empatię to wystarczający warunek do nowych relacji człowiek – zwierzę?
Czy niebawem będziemy zwierzęta postrzegać jak równe nam istoty?
I czy zwierzęta się odwzajemnią?
To jak chcemy i jak będziemy w stanie kształtować relacje z naturą, to dziś jedno z kluczowych zagadnień w kontekście przyszłości Ziemi i ludzkości. Spójrzmy na siebie z bliska.
Co jest możliwe w naszych relacjach?

Patronat Medialny:






