WERNISAŻ WYSTAWY SEN PEŁEN FILMÓW


Wernisaż wystawy Joanny Polak
SEN PEŁEN FILMÓW

Wernisaż wystawy: 14 grudnia 2023r., czwartek, godz. 18.00

Wystawa jest współorganizowana wraz ze Związkiem Polskich Artystów
Plastyków.

Zostaną zaprezentowane zarówno elementy scenografii, kukiełki filmowe jak i same filmy czy zdjęcia z realizacji filmowych.

Wystawa potrwa do 14 stycznia 2024r.

 

Sen pełen filmów – 20 filmów na 20-lecie pracy twórczej Joanny Polak.

       Twórczość Joanny Polak jest rozległa. Nie ma takiej powierzchni w galerii, by móc pokazać choćby jej ułamek. Zaprezentowaliśmy wybraną, niewielką część. Teraz można wyobrazić sobie na jaką skalę pracuje i tworzy Artystka. Sądzę, że to materiał nie na jedną a wiele wystaw, na rozbudowanej przestrzeni.
        Ciężko było dokonać wyboru i ulokować w galerii obiekty, które dadzą choć niewielki obraz tego kim jest i z jakim rozmachem działa Joanna Polak. Trudno by szukać choć jednego powtórzenia, repliki, powielania wątków. Czasem wręcz przeciwnie, da się odnieść wrażenie, że Joanna Polak to zespół artystów, a każdy z nich niesie za sobą twórczą historię.
        Przed Reżyserką film nie ma tajemnic. Używa kilkudziesięciu technik animacji kreując oryginalny świat zawoalowany, ale czytelny, dedykowany wielu odbiorcom, mogącym z różnym natężeniem eksplorować mniej lub bardziej trudną tematykę.

        Żeby zrozumieć fenomen twórczości Joanny Polak trzeba przyjrzeć się uważnie wielu jej realizacjom filmowym. Trzeba pochylić się w dosłownym tego znaczeniu nad scenografiami, których na potrzeby swoich animacji stworzyła wiele. Dzięki scenografiom do filmu „Meblościanka”, które zainstalowaliśmy na rok w Pałacu Teatru w Gardzienicach, przez pewien czas mogliśmy przebywać w salonie iście wyjętym z dawnych, PRLowskich gazet, jeździć na rowerze między kioskiem RUCHu, a  śmietnikiem i zaglądając do kioskarza, bo znów zasnął, a nam w tym momencie potrzeba zapałek. Przybyło nam nowych sąsiadów na tym tekturowym  „blokowisku”, a „parkowanie” aut na tak precyzyjnych stanowiskach przy trzepaku wprawiało w nie lada frustrację. Zanim ten sen się skończył, zdążyliśmy po wielokroć wynieść śmieci do mikro kontenerów i rozwiesić niejedno pranie w małej, nieprzytulnej łazience. Chwilę później spotkaliśmy Wełniaka oraz jego zacnych kompanów i sens istnienia świata według tych postaci.  Przyszedł moment, gdy zobaczyliśmy pozostałe film, straciliśmy rachubę, pogubiliśmy wątki, zaczarowani, w zachwycie nad geniuszem Joanny Polak i jej kreacjami, wyimaginowanymi światami, w których niezliczone są możliwości, horyzonty, a mnogość historii i wątków potrafi wprawić w artystyczne onieśmielenie.

        Tworzyć w tak zróżnicowany sposób to jedno, a nadać sens i życie lalkom i scenografiom to drugie. Joanna Polak wysyła nam niezliczone wiadomości, sygnały, życiowe wskazówki, ukryte w jej produkcjach niczym kryptoreklamy, od tak, pojawiające się w najwłaściwszym dla nas momencie. Przenosi nas przez próg
filmowego świata do tej stworzonej staranie i zaplanowanej płaszczyzny danej produkcji.

Zuzanna Zubek-Gańska
 
J.Polak - Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"

Joanna Polak – reżyserka i animatorka. Urodzona w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Dyplom mgr sztuki ze specjalnością film animowany uzyskała w 2003 r. W 2011 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tym samym tytuł doktora sztuk plastycznych. W 2019 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i otrzymała tytuł profesora PJATK na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jest autorką książki „Hotel Mirage – wycinanka komputerowa w animacji filmoterapeutycznej” i 5 rozdziałów o tematyce animacji filmowej w różnych wydawnictwach książkowych. Jest członkiem ASIFA Poland (Association Internationale du Film d’Animation – Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego) zrzeszającej twórców oraz ludzi związanych ze środowiskiem animacji oraz Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie.
Od 2007 r. przeprowadziła kilkadziesiąt warsztatów z zakresu animacji filmowej zarówno dla dzieci jak i mistrzowskie dla dorosłych nauczycieli tego zawodu również za granicą (Austria, Rosja, USA, Serbia). Jest stypendystką: Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2021), Prezydenta Miasta Lublin (2021, 2017), Marszałka Województwa Lubelskiego (2019, 2017). Przebywała również na stypendium Artist In Residence w MuseumsQuartier w Wiedniu w Austrii (2009) i na zaproszenie ART. Domus w Brnie w Czechach (1995). Zasiadała w jury festiwali i konkursów polskich i zagranicznych (USA, Serbia, Słowenia, Rosja, Białoruś, Indie). Filmy i video instalacje Joanny Polak były prezentowane na ponad 900 festiwalach, prezentacjach i wystawach oraz wielu kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Filmy zdobyły 65 nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą (Włochy, Chiny, Indie, USA, Rosja, Irlandia, Serbia, Rumunia, Białoruś, Słowenia, Chorwacja, Czechy, Węgry). Jest reżyserem ponad 170 filmów, głównie animowanych. Aktualne poszukiwania twórcze artystki skupiają się wokół animacji dla dorosłych i dla dzieci oraz eksperymentów z video instalacją symultaniczną.

 

received 375501354821916 - Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"