Plakat wystawy Piotr Tymochowicz

Malarstwo Piotra Tymochowicza – Wystawa „Opuszczone Dziedzictwo”

Malarstwo Piotra Tymochowicza – Wystawa „Opuszczone Dziedzictwo”
dostępna od 11 września 2020 dla zwiedzających w Pałacu Teatru w Gardzienicach.

„Przeszłość jest tym co nas w obecnym świecie najbardziej definiuje. Potrzeba bycia tożsamym z fragmentem realnej części naszego życia, regionem, ziemią, tradycją, domem, scalenia się z jakąś cząstką pozostałą po tym co było i spoczywa w każdym człowieku. Konfrontacja czasem bywa zaskoczeniem, próbą zrozumienia upływającego czasu i zmian jakie czas nanosi na realne obiekty. A zmiany te niekiedy potrafią być znaczące. Czujemy się zobowiązani by być przynależni do miejsca, które odzwierciedla nasze potrzeby życiowe.

A co jeśli miejsce, które stało się bliskie naszej tożsamości, z którym czujemy silną więź już nie istnieje? Lub to co po nim pozostało dalekie jest od pierwotnego o nim wyobrażenia? Często mijamy na wskroś opuszczone domy, dworki, zapadliny zabudowy, niekompletne i niefunkcjonalne. Czym kiedyś były? Co znaczyły? Czy noszą znamiona poprzednich domowników, czy są zamieszkałe lub czy czeka je zapomnienie. Jaka wiążę je historia, że na dzień obecny stają się tylko niewielkim fragmentem wspomnienia o ich dawnej świetności.

Stare domostwa, chaty, swoje szczególne miejsce odnalazły w twórczości Piotra Tymochowicza, który ich wiekowością i sielskością potrafi podkreślić nowoczesność industrialnych wnętrz galerii, tudzież muzeów, będących tłem pierwotnego zabudowania na obrazie.

W obrazach Artysty te na pozór zdezelowane, wielowiekowe domy nabierają nowej estetyki, stając się czymś bardzo dekoracyjnym. Zardzewiałe dachy, wybrakowane deski ścian czy ubytki w konstrukcji nadają ich bryłom mocniejszego wyrazu. Postępująca degradacja wydaje się być zatrzymana w czasie, na ten moment już nie postępuje, trwa jak chwila. Fragmenty budowlane, ruiny chat zdają się tkwić w punkcie bezpiecznym, pozwalającym im na względne przetrwanie, nie tylko w naszej pamięci, lecz na płótnie. I gdy w realnym świecie czas ich dobiegnie końca, i cegła po cegle zostaną rozebrane, a na ich miejscu stanie lub tez nie nowszy odpowiednik to ich sylwety nadal migotać będą wśród zakamarków naszych wspomnień.” fragm. tekstu: Zuzanna Zubek – Gańska

Wystawę oglądać można do końca sierpnia, w dni, w których dostępny dla odwiedzających jest Pałac.
W celu upewnienia się o możliwości zwiedzania wystawy  polecamy kontakt: 81 582 13 98

 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund

Data

20 Sie 2021

Etykiety

aktualne

Lokalizacja

Przestrzeń wystawiennicza - Pałac w Gardzienicach
Kategoria